Jednou vetou

V Iráne rozhodli o treste smrti v prípade trestného činu korupcie

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Na trest smrti odsúdili v Iráne troch ľudí za finančné trestné činy a korupciu. S odvolaním sa na rozhodnutia špecializovaných súdov v Iráne o tom v nedeľu informovala tamojšia tlačová agentúra IRNA.

Okrem týchto troch obžalovaných sa rozhodovalo aj v prípade ďalších 32 obvinených. Súd im vymeral tresty väzenia v rôznom rozsahu, maximálne však 20 rokov. Odsúdení sa môžu voči verdiktom odvolať. Tri rozsudky smrti musí ešte potvrdiť najvyšší súd.

Špecializované islamské revolučné súdy zriadili v Iráne v auguste v rámci boja tamojšej vlády proti korupcii, uviedla v tejto súvislosti agentúra AP. Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí vyzval na „rýchle a spravodlivé“ právne kroky, ktoré by čelili „ekonomickej vojne“ zahraničných nepriateľov.

V Iráne sa zvýšil počet obetí pančovaným alkoholom

Iránske hospodárstvo sa ocitlo v kríze od mája po tom, ako Spojené štáty ohlásili odstúpenie od jadrovej dohody z roku 2015 a následne na islamskú republiku uvalili ekonomické sankcie. Zatiaľ čo národná mena zaznamenala rekordné minimá, obchodovaniu so zahraničnými menami či zlatými mincami sa v Iráne darí, dodala v tejto súvislosti agentúra Reuters.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google