Jednou vetou

V Iráne vrcholia prípravy na perzský Nový rok, Novrúz

Miestny tanečník z provincie juhovýchode Iránu odetí v tradičnom odeve tancuje pred blížiacim sa začiatkom osláv perzského Nového roku - Novrúzu - v Teheráne

foto: TASR/AP

Irán sa pripravuje na oslavy perzského Nového roku - Novrúzu -, ktoré sa začínajú v stredu večer a sú zároveň aj slávnosťami príchodu jari. Píše o tom agentúra AP.

Perzský Nový rok je najdôležitejším dňom v iránskom kalendári. Ide o starobylý sviatok, ktorý sa začína dňom jarnej rovnodennosti a slávi sa zvyčajne niekoľko dní. Oslavujú ho mnohé krajiny, rozprestierajúce sa na území bývalej Perzskej ríše – od Blízkeho východu až po Strednú Áziu.

Medzinárodný deň šťastia: Toto je jeho príbeh!

Tento významný sviatok, ktorý je od roku 2009 zapísaný na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, sa spája so starovekými zoroastrickými tradíciami a jeho počiatky sa datujú do obdobia okolo roku 1700 pred n.l.

Súčasťou Novrúzu je aj slávnostná hostina. Obyvatelia Teheránu sa počas stredy pripravovali na návštevy svojich blízkych a priateľov, upratovali domácnosti a nakupovali všetko potrebné. Pouliční predajcovia v Iráne každoročne ponúkajú svoj tovar za znížené ceny.

Tip na jarný výlet: Pre milovníkov, kávy, kvalitného alkoholu či dobrého jedla

Irán čelí ekonomickej kríze odvtedy, ako prezident Donald Trump vlani odstúpil od jadrovej dohody, uzavretej svetovými veľmocami s Iránom v roku 2015, a znovuzaviedol prísne sankcie. Poklesla i hodnota iránskeho rialu, čo spôsobilo prudké zvýšenie cien. Mnoho ľudí tak stratilo svoje celoživotné úspory.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie