Jednou vetou

V Istanbule polícia opäť rozohnala demonštráciu Sobotných matiek

Ilustračné foto

foto: TASR

Turecká polícia rozohnala v sobotu v Istanbule opäť pokojnú neveľkú demonštráciu skupiny matiek násilne zmiznutých osôb.

Jedno z najdlhšie pokračujúcich nenásilných hnutí v Turecku, známe pod názvom Sobotné matky, žiada spravodlivosť pre príbuzných ľudí, ktorí sú nezvestní alebo boli zavraždení po vojenskom prevrate v roku 1980 a v čase trvania výnimočného stavu vyhláseného začiatkom 90. rokov.

Väčšina zmienených prípadov zmiznutí či násilných úmrtí sa odohrala na prevažne Kurdmi obývanom juhovýchode Turecka. Stretnutia Sobotných matiek sa konajú od mája 1995, a to každú sobotu v istanbulskej štvrti Beyoglu.
Na sociálnych sieťach sa objavil videozáznam, z ktorého je zrejmé, ako polícia obkľúčila demonštrantov a vytláčala novinárov.

Srbsko uviedlo armádu a políciu do bojovej pohotovosit

Demonštranti prečítali napokon dvakrát vyhlásenie určené pre médiá a na Twitteri zverejnili posolstvo adresované nemeckej spolkovej kancelárke Angele Merkelovej a tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, ktorý končí v sobotu oficiálnu návštevu Nemecka. V ňom vyjadrili protest voči údajne „pokryteckej politike“ oboch štátnikov.

Až do augusta 2018 sa spomínané akcie konali bez zásahu polície každú sobotu. Vtedy však bezpečnostné zložky použili po prvý raz na rozohnanie účastníkov akcie slzotvorný plyn i gumové projektily, čo vyvolalo ostrú kritiku zo zahraničia. Minister vnútra Süleyman Soylu na zdôvodnenie zásahu vtedy uviedol, že Sobotné matky boli zneužité teroristickou organizáciou, čím mal na mysli mimo zákon postavenú Stranu kurdských pracujúcich (PKK).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia