Jednou vetou

V Japonsku pred Trumpom skrývali loď pomenovanú po senátorovi McCainovi

Americký prezident Donald Trump

Foto: TASR/AP

Biely dom údajne požiadal, aby vojnová loď pomenovaná po zosnulom senátorovi Johnovi McCainovi a kotviaca v Japonsku nebola prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi počas jeho nedávnej návštevy na očiach. Informoval o tom v stredu denník The Wall Street Journal (WSJ).

„Loď USS John S. McCain nesmie byť na dohľad,“ písalo sa v e-maile Bieleho domu zaslanom veleniu americkej námornej základne v japonskom meste Jokosuka, kde Trump v utorok predniesol prejav z paluby inej vojnovej lode.

Erdogan ponúka Trumpovi pracovnú skupinu na posúdenie ruských rakiet

Loď USS John S. McCain bola v tom čase na základni v oprave a nebolo možné, aby z doku odplávala a zakotvila na inom mieste. Z tohto dôvodu bolo jej meno na trupe počas Trumpovej návštevy len zakryté. Posádka lode dostala na celý deň voľno, napísal WSJ.

Samotný Trump v stredu večer vo svojom tvíte – už po návrate z Japonska – napísal, že počas svojej návštevy nebol informovaný o ničom, čo by sa týkalo lode USS John S. McCain.

Pentagón zasa informoval, že úradujúci minister obrany Patrick Shanahan tiež nevedel o pokyne premiestniť loď USS John S. McCain na iné miesto a nepozná ani dôvody, ktoré údajne k takémuto rozkazu viedli.

Trump ukončil návštevu Japonska a odletel do USA

Donald Trump a John McCain nikdy neskrývali svoju vzájomnú averziu. Trump, ktorý bol oslobodený od služby v armáde, v roku 2015 znevažoval republikánskeho senátora za status hrdinu vojny vo Vietname, kde strávil päť rokov v zajatí.

John McCain zomrel 25. augusta 2018 vo veku 81 rokov na rakovinu mozgu. Krátko pred smrťou oznámil, že si na svojom pohrebe neželá Trumpovu prítomnosť. Odvtedy mal Trump na McCainovu adresu viacero nelichotivých poznámok – naposledy v marci, keď vyhlásil, že nikdy nebol a nebude veľkým fanúšikom Johna McCaina.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia