Jednou vetou

V Japonsku sa začali prázdniny zahŕňajúce slávnostnú abdikáciu cisára Akihita

Japonský cisár Akihito a cisárovná Mičiko

foto: TASR/AP

V Japonsku sa v sobotu začali desaťdňové prázdniny, súčasťou ktorých budú aj dva dni slávností pri príležitosti nástupu nového cisára a novej éry, informovala agentúra AFP.

Cisár Akihito (85), ktorý vládne v krajine od januára 1989, sa trónu vzdá na budúci týždeň v utorok ako prvý japonský cisár za uplynulých 200 rokov. Nasledujúci deň, 1. mája, sa moci ujme jeho najstarší syn, korunný princ Naruhito (59).

Akihito naznačil túžbu odstúpiť v roku 2016 a ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol obavy, že mu vysoký vek bude brániť pri plnení oficiálnych povinností.

V Londýne sa objavilo údajné Banksyho dielo, týka sa protestov na ochranu klímy

Japonsko začiatkom apríla zverejnilo názov novej cisárskej éry, ktorá sa začne v máji, keď Akihito abdikuje. Nová éra sa bude volať Reiwa, čo znamená „poriadok a harmónia“. Akihitova éra – Heisei – sa začala jeho nástupom na trón v roku 1989.

Nezvyčajne dlhé prázdniny Japoncov, známych svojou pracovitosťou, sú spojením týchto dvoch dní osláv s tradičným tzv. Zlatým týždňom, ktorý je jedným z najrušnejších dovolenkových období v krajine.

Mnohí obyvatelia Japonska podľa AFP plánujú využiť túto zriedkavú príležitosť na cestovanie. Zlatý týždeň sa končí 6. mája.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi