Jednou vetou

V júni uložia Hawkingov popol. Tejto udalosti sa môžete zúčastniť aj vy

Na archívnej snímke z 6. marca 2017 britský astrofyzik Stephen Hawking v Londýne.

Foto: TASR/AP

Rodina nedávno zosnulého britského teoretického fyzika Stephena Hawkinga sa rozhodla umožniť 1000 ľuďom účasť na uložení jeho urny vo Westminsterskom opátstve. Záujemcovia sa môžu zaregistrovať na špeciálne zriadenej webovej stránke. Tisícka šťastlivcov bude vybraná žrebovaním.

Hawkingov popol pochovajú 15. júna medzi hroby Isaaca Newtona a Charlesa Darwina, informovala v stredu agentúra AP. Príslušnú webovú stránku www.stephenhawkinginterment.com zriadila Nadácia Stephena Hawkinga (SHF). Záujemcovia sa tu môžu zaregistrovať prostredníctvom vyplnenia osobného formulára do 15. mája.

Čítajte viac: V Británii publikovali poslednú vedeckú štúdiu Stephena Hawkinga

Posledná rozlúčka s Hawkingom, ktorý zomrel 14. marca vo veku 76 rokov, sa konala 31. marca v univerzitnom kostole v Cambridgei, kde vedec dlhodobo pôsobil. Jeho poslednú vedeckú štúdiu, ktorú napísal s belgickým fyzikom Thomasom Hertogom, nedávno publikovali v odbornom časopise Journal of High Energy Physics.

Prečítajte si tiež: So Stephenom Hawkingom sa prišli rozlúčiť stovky ľudí

Hawking bol následkom svojej choroby, amyotrofickej laterálnej sklerózy, väčšinu života odkázaný na invalidný vozík a komunikovanie prostredníctvom počítača. V roku 1988 vydal knihu s názvom „Stručná história času“, z ktorej sa predalo desať miliónov výtlačkov a bola preložená do 40 rozličných jazykov sveta.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia