Jednou vetou

V Kamerune porazili islamistickú teroristickú organizáciu Boko Haram

Ilustračné foto

TASR

Kamerunský prezident Paul Biya vyhlásil, že v krajine sa podarilo poraziť islamistickú teroristickú organizáciu Boko Haram, informovala v nedeľu agentúra AP.

Prezident Biya, ktorý vyhlásil skupine Boko Haram vojnu pred štyrmi rokmi, oznámil jej porážku počas svojej sobotňajšej návštevy regiónu Far North na severe krajiny, kde nebol od roku 2012. Teraz tam zavítal v rámci kampane pred prezidentskými voľbami, ktoré sa konajú 7. októbra.

Osemdesiatpäťročný Biya je na čele krajiny od roku 1982 a pravdepodobne vyhrá aj tento rok. Rozdelená opozícia nie je schopná postaviť dostatočne silného protikandidáta. Na zhromaždení v meste Maroua prezident povedal, že po porážke terorizmu sa zameria na obnovu škôd.

Skupina Fajlak aš-Šám opúšťa budúcu demilitarizovanú zónu v Sýrii

Oblasť na severe Kamerunu bola cieľom bombových atentátov a iných útokov uskutočnených bojovníkmi Boko Haram, ktorí prišli zo susednej Nigérie. Viac ako štvrť milióna ľudí muselo v dôsledku násilia opustiť svoje domovy.

Boj proti Boko Haram v Kamerune však vyvoláva aj mnohé otázky. Podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International sa nedávno objavili na internete šokujúce videozáznamy, na ktorých vidno, ako vojaci strieľajú do bezbranných civilistov vrátane žien s malými deťmi.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia