Jednou vetou

V Kanade našli dosiaľ najväčší diamant Severnej Ameriky

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Kanadská banská spoločnosť objavila najväčší diamant klenotníckej kvality, aký bol kedy nájdený v Severnej Amerike.

Žltkastý drahokam má približne veľkosť malého kuracieho vajca. V nedeľu o tom informovala tlačová agentúra AFP s odvolaním sa na oznámenie samotnej banskej spoločnosti Dominion Diamond Mines.

Balkán sužuje chladné počasie: V Srbsku zahynul človek

Diamant s hmotnosťou 552 karátov, nájdený v bani na severe Kanady (na Severozápadných teritóriách) neďaleko polárneho kruhu, je takmer trikrát väčší ako predchádzajúci držiteľ rekordu, 187-karátový drahokam nazývaný Foxfire, uviedla v sobotu vo vyhlásení spoločnosť.

„Diamant tejto veľkosti je úplne neočakávaný v tejto časti sveta,“ napísala spoločnosť Dominion, 40-percentný majiteľ bane Diavik. Nález označila za „ohromujúci“.

Neopracovaný drahokam vybrúsi a vyleští odborník, potom sa môže určiť konečná hodnota diamantu. Foxfire (Fosforeskujúce svetlo), ktorý pochádza z tej istej bane Diavik, údajne svieti v tme jasnomodro.

Nemecko odškodní stovky ľudí, ktorí ako deti utiekli pred nacistami

Tento obrovský drahokam bol vystavený v Smithsonovom múzeu vo Washingtone spolu s ikonickým diamantom Hope (Nádej), potom ho však rozrezali na dva drahokamy a predali za 1,3 milióna dolárov.

Najväčší nájdený diamant bol 3100-karátový „obor“ nazvaný Cullinan a vykopali ho v Juhoafrickej republike (JAR) v roku 1905. Nakoniec ho rozrezali na deväť veľkých drahokamov a 96 menších.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia