Jednou vetou

V kauze odsúdeného Slováka obvinili v Maďarsku podozrivého z objednania vraždy

Jozef Roháč

foto: archívne, TASR

Budapeštianska hlavná prokuratúra vzniesla voči podozrivému T. Gy. obvinenie z objednania vraždy podnikateľa Jánosa Fenyőa vo februári 1998. Informovala o tom v utorok internetová stránka komerčnej televízie ATV, podľa ktorej ide o kauzu Slováka Jozefa Roháča, ktorého ako hlavného obvineného z budapeštianskeho atentátu a tejto vraždy odsúdili predvlani v Maďarsku na trest doživotného odňatia slobody.

Maďarská polícia podozrivého z objednania vraždy – bývalého predsedu Maďarského plaveckého zväzu T. Gy. – zadržala vlani 17. apríla.

T. Gy. mal podľa zvukovej nahrávky, ktorú má polícia k dispozícii, pred vyše 20 rokmi poveriť šéfa tzv. olejovej mafie Tamása Portika likvidáciou svojho vtedajšieho obchodného konkurenta J. Fenyőa. Portik si na vraždu objednal ako nájomného vraha Roháča.

Roháč sa aj na súde priznal k vražde Prisztása

Odvolací súd 19. mája 2017 potvrdil rozsudok prvostupňového súdu, keď obvineného Roháča odsúdil právoplatne na doživotie za bombový útok na budapeštianskej ulici Aranykéz v júli 1998 a za vraždu podnikateľa Fenyőa vo februári toho istého roku.

Ďalším obvineným v kauze bol Portik, ktorý dostal 13 rokov väzenia za objednanie atentátu na ulici Aranykéz.
Roháča zadržali vo februári 2011 na Slovensku na základe európskeho zatykača vydaného v Maďarsku. Od 18. apríla 2011 bol vo vyšetrovacej väzbe v Maďarsku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia