Jednou vetou

V kauze vraždy policajta extrémistom v Maďarsku žiadal prokurátor doživotie

Ilustračné foto.

Foto: TASR

Trest doživotného odňatia slobody bez možnosti podmienečného prepustenia žiadal vo štvrtok v záverečnej reči prokurátor na súde v západomaďarskom meste Szombathely v kauze vraždy policajta extrémistom Istvánom Gy. Informovala o tom agentúra MTI.

Prokurátor pre zakladateľa radikálnej pravicovej organizácie Maďarský národný front, ktorý čelí obvineniu zo zastrelenia policajta z 26. októbra 2016, žiadal súd, aby ho uznal vinným z trestného činu vraždy ohrozujúcej životy viacerých ľudí, ako aj zo zneužitia strelnej zbrane.

Sedemdesiatdeväťročný obvinený podľa obžaloby zastrelil v obci Bőny jedného policajta a druhého zranil. Páchateľ pri následnom zásahu policajného komanda utrpel poranenie brucha. Obeťou prestrelky sa stal 46-ročný major, ktorého posmrtne povýšili do hodnosti podplukovníka. Obvinený namietal, že žiadny znalecký posudok nepotvrdzuje, že projektil, ktorý zasiahol policajta, pochádzal z jeho zbrane.

Na železničnej trati pri Bruseli sa našli výbušniny

Obhajca v záverečnej reči okrem iného povedal, že nesedí počet výstrelov, ktoré sú uvedené v spise obžaloby. Požiadal súd, aby obvineného uznali za vinného iba zo zneužitia zbrane, pretože István Gy. vystrelil iba náhodou. Obvinený v záverečnej reči okrem iného povedal, že mal pocit, že od prvej minúty s ním zaobchádzali ako s páchateľom.

Súd vlani v apríli vypočul príslušníkov jednotky Centra boja proti terorizmu (TEK), ktorá prišla na miesto činu po prestrelke, a ktorá ťažko zraneného obvineného zadržala. Členovia komanda uviedli, že najskôr z domu dostali už mŕtve telo policajta, ktorého sa ešte záchranári pokúšali oživiť, potom po dvoch hodinách odzbrojili a zadržali muža, ktorý sa aj napriek ťažkému poraneniu nevzdal. Prvostupňový súd vynesie rozsudok v piatok popoludní.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia