Jednou vetou

V Kazachstane sa konajú predčasné prezidentské voľby

Ilustračné foto

foto: TASR

V Kazachstane sa konajú v nedeľu predčasné prezidentské voľby - prvé za posledných 30 rokov po tom, čo prezident Nursultan Nazarbajev v marci neočakávane rezignoval. Podľa agentúry AP je favoritom volieb úradujúci prezident Kasym-Žomart Tokajev a zrejme porazí svojich šesť protikandidátov.

O funkciu prezidenta sa okrem Tokajeva, ktorého navrhol Nazarbajev a jeho strana Nur Otan (Svetlo vlasti), uchádzajú poslanec Mažilisu (dolnej komory parlamentu) Žambyl Achmetbekov, poslankyňa Mažilisu Danija Jespajevová, novinár Amiržan Kosanov, kandidát Národnej demokratickej strany (Aul) zastávajúci záujmy vidieka Toleutaj Rachimbekov, kandidát navrhnutý Federáciou odborov republiky Amangeľdy Taspichov a autor desiatok kníh, kandidát Republikánskeho hnutia Orly veľkej stepi Sadybek Tugel.

Voľby prezidenta sú priame, voliť môže každý občan Kazachstanu, ktorý ku dňu volieb dovŕšil 18 rokov. Kandidát, ktorý získa 51 percent hlasov, sa považuje za zvoleného. Ak ani jeden z kandidátov nedosiahne 51 percent, koná sa druhé kolo volieb, do ktorého postúpia prví dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Prezidentom sa stane ten z kandidátov, ktorý dostane viac hlasov od voličov. V súlade s ústavou sa prezident volí na päťročné volebné obdobie.

Nepál čelí obrovskej výzve identifikovať telá z Mount Everestu

Na priebeh volieb dohliada vyše 1000 zahraničných pozorovateľov z desiatich medzinárodných organizácií a jednotlivých štátov. Na pozvanie kazašskej vlády pricestovali na voľby aj predstavitelia Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR) Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OECD).

Ústredná volebná komisia (ÚVK) má oficiálne oznámiť výsledky volieb najneskôr do 11. júna.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia