Jednou vetou

V KDR vyhlásili epidémiu osýpok

Osýpky

foto: Wikimedia

Úrady v Konžskej demokratickej republike (KDR) vyhlásili epidémiu osýpok v reakcii na dramatický nárast prípadov tohto infekčného ochorenia. Informovala o tom agentúra DPA.

Od začiatku roku 2019 zaznamenali v tomto druhom najväčšom štáte Afriky už približne 87.000 predpokladaných prípadov osýpok. U 677 pacientov ochorenie potvrdili.  Oproti rovnakému obdobiu vlaňajšieho roka to predstavuje 700-percentné zvýšenie.

Osýpky sa šíria takmer po celej Konžskej demokratickej republike. Vyskytli sa už v 23 z celkového počtu 26 provincií. Úmrtnosť predstavuje 1,8 percenta, uviedlo v pondelok ministerstvo zdravotníctva v Kinshase.

Kanada zakázala odchyt a chov delfínov a veľrýb

Úrady KDR sa dlhodobo usilujú šíreniu osýpok zamedziť prostredníctvom vakcinačných kampaní. Snahy o elimináciu ochorenia však komplikuje nepriaznivá bezpečnostná situácia v kombinácii s migráciou, geografickými faktormi a existenciou skupín odmietajúcich očkovanie.

Miestni zdravotníci v priebehu apríla zaočkovali voči osýpkam vyše dva milióny detí. V najbližších dňoch dostane vakcínu ďalších zhruba 1,5 milióna detí.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia