Jednou vetou

V KDR zaznamenali za jediný deň rekordných 15 nových prípadov eboly

Členovi Červeného kríža pomáhajú obliecť ochranný odev pred návštevou pacientov nakazených ebolou v konžskom meste Mbandaka

foto: TASR/AP

V Konžskej demokratickej republike (KDR) zaznamenali v piatok 15 nových potvrdených prípadov eboly. Ide o najvyšší denný nárast od vtedy, ako vlani v auguste vypukla epidémia tohto nákazlivého ochorenia. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na konžské ministerstvo zdravotníctva.

Deň predtým – vo štvrtok – sa v KDR vyskytlo 14 nových potvrdených prípadov tohto ochorenia, ktoré spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu.

Ebolou v Kongu sa teraz už aj novorodenci, informovala WHO

Ebola tak v KDR smeruje k jednému zo svojich rekordných týždňov, čo sa týka počtu novonakazených. Deje sa tak napriek vyhláseniam miestnych zdravotníckych orgánov, ktoré pred dvoma týždňami tvrdili, že šírenie epidémie by mohli zastaviť do konca septembra.

Vo východných oblastiach KDR zahynulo na následky eboly celkovo už 660 ľudí a ďalších 399 sa nakazilo, informovalo v piatok ministerstvo zdravotníctva.

Pre epidémiu osýpok vyhlásil okres v štáte New York výnimočný stav

Od augusta 2018 proti ochoreniu v krajine zaočkovali viac ako 91.000 ľudí. Boj s týmto vysokonákazlivým ochorením však komplikuje zlá bezpečnostná situácia na východe KDR, kde pôsobí množstvo povstaleckých skupín, ktoré tam bojujú o kontrolu nad bohatými náleziskami nerastných surovín.

Vo februári zaútočili na päť centier na liečbu eboly ozbrojení útočníci. Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc (MSF) musela v dôsledku násilností pozastaviť svoje aktivity v epicentre výskytu tejto choroby.
Ebola patrí k najnebezpečnejším infekčným ochoreniam na svete, pričom v 50-90 percentách prípadov sa končí smrťou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia