Jednou vetou

V Klagenfurte pre osýpky odstavili na niekoľko hodín verejnú dopravu

Ilustračné foto.

Foto: TASR

V rakúskom Klagenfurte odstavili v stredu napoludnie na niekoľko hodín mestskú hromadnú dopravu po tom, ako sa jeden vodič autobusu nakazil osýpkami. Informovala o tom agentúra APA.

Osýpky údajne dostal aj ďalší vodič dopravného podniku, čo však zatiaľ nebolo oficiálne potvrdené. V stredu večer však boli potvrdené aj ďalšie dva prípady tohto ochorenia u jedného dospelého a u štvorročného dieťaťa.

Venezuela je pripravená prijať medzinárodnú pomoc, oznámil Maduro

Zdravotnícke úrady v tejto súvislosti preverujú, či sú všetci vodiči autobusov zaočkovaní a či vydezinfikovali vozidlá.

Dopravu obnovili popoludní okolo 16.00 h. Svoju prácu smú odteraz vykonávať už len zaočkovaní zamestnanci.

„Momentálne nedokážeme odhadnúť, koľko ľudí prišlo do kontaktu s nakazenými, alebo koľkí by mohli byť takisto nakazení,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení spolkovej krajiny Korutánsko a mesta Klagenfurt. Obyvatelia dostali odporučenie, aby sa dali zaočkovať.

V Rakúsku sa od začiatku roka do 3. apríla vyskytlo už 60 prípadov osýpok. Pritom za celý rok 2018 ich bolo spolu 77, ako uvádza Rakúska agentúra pre zdravie a bezpečnosť výživy (AGES).

Počet popráv v roku 2018 poklesol o 31 percent, uvádza AI

Najviac ľudí – 36 – dostalo osýpky v Štajersku, nasledovalo Salzbursko s 15, Tirolsko so štyrmi a Viedeň s dvoma prípadmi. Jedna osoba sa nakazila vo Vorarlbersku, a tiež Hornom aj Dolnom Rakúsku.

Zvýšený výskyt osýpok v mnohých západných krajinách priamo súvisí so vzostupom hnutia proti očkovaniu, ktoré Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) považuje za vážne ohrozenie zdravia ľudí.

Môže vás zaujímať

USA: Zrejme najmladšou obeťou koronavírusu sa stalo sedemtýždňové bábätko