V KĽDR slávia Deň jasnej hviezdy – narodenie Kim Čong-ila

Kim Čong-il

foto: TASR/AP

Severná Kórea si v sobotu pripomína výročie narodenia zosnulého vodcu Kim Čong-ila. Podľa agentúry AFP sa v metropole Pchjongjang zhromaždili v mrazivom počasí tisíce ľudí, aby vzdali hold svojmu niekdajšiemu lídrovi. Oslavy sprevádzajú športové podujatia, kladenie vencov, výstavy či pochvalné prejavy v štátnych médiách.

Kim Čong-il, ktorého v zahraničí prezývali „šialenec s bombou“ či „doktor podivný“, sa narodil 16. februára 1941. Vládu prevzal od svojho otca Kim Ir-sena v roku 1994 a vládol v KĽDR do 17. decembra 2011, keď zomrel vo veku 69 rokov. Od roku 2011 panuje v izolovanej krajine jeho syn Kim Čong-un.

Predstavitelia KĽDR prišli do Pekingu pred stretnutím Trumpa s Kimom

Deň narodenia Kim Čong-il je v krajine sviatkom známym ako Deň jasnej hviezdy. Komunistická krajina ním podporuje kult osobnosti všetkých troch členov vládnucej rodiny. Rok narodenia Kim Čong-ila – 1941 – uvádzajú viaceré zdroje, medzi nimi napríklad encyklopédia Britannica a aj sovietske pramene. Podľa severokórejských prameňov však prišiel na svet 16. februára 1942 na hore Pektusan na hranici medzi Čínou a Severnou Kóreou v tajnom tábore protijaponských povstalcov, vedených jeho otcom Kim Ir-senom.

Informácie o jeho súkromí pochádzali z intenzívnej propagandy, ktorá ho vykresľovala prakticky ako poloboha, génia v literatúre a umení, umení vojny a milovníka dobrého jedla a alkoholu. Oficiálne bol titulovaný „veľký vodca“ alebo „slnko ľudstva“.

Trump potvrdil, že s vodcom KĽDR sa stretne vo Vietname koncom februára

Pripisuje sa mu zodpovednosť za smrť asi milióna Severokórejčanov na následky hladomoru, ako aj za bombový útok na členov juhokórejskej vlády v Rangúne (dnes Mjanmarsko) v roku 1983 (17 mŕtvych) a haváriu lietadla spoločnosti Korean Airlines v roku 1987 (115 obetí).

Pri príležitosti jeho nedožitých 70. narodenín ho vo februári 2012 symbolicky povýšili na generalissima.

Môže vás zaujímať

Pri náletoch na východe Sýrie zahynulo ďalších 10 proiránskych bojovníkov