Jednou vetou

V Kolíne nad Rýnom položili základný kameň židovského múzea

Pohľad na Kolín nad Rýnom

Foto: Wikimedia

V nemeckom meste Kolín nad Rýnom položili vo štvrtok základný kameň židovského múzea, ktoré vybudujú na radničnom námestí za čiastočného použitia ruín nedávno odkrytých v priľahlej židovskej štvrti.

Ruiny sú súčasťou širšieho komplexu, ktorý objavili počas reštaurátorských prác po druhej svetovej vojne, keď odstraňovali škody. Komplex zahŕňa i zvyšky paláca z rímskeho obdobia.

Projekt má stáť približne 77 miliónov eur. Inštitúcia ponesie názov MiQua, čo je zloženina zo slovného spojenia „Museum im Quartier“ (múzeum vo štvrti), ale zároveň znie ako výraz mikve, čo sú rituálne židovské kúpele.

Múzeum by mali otvoriť pre verejnosť v roku 2021, informovala agentúra DPA.

Čítajte viac: Vo Varšave otvoria múzeum poľskej vodky

„Žiadne iné nemecké mesto nemá takéto dlhodobé spojenie so židovskými dejinami ako Kolín nad Rýnom,“ vyhlásila pri kladení základného kameňa starostka Henriette Rekerová. Panuje všeobecný názor, že tamojšia židovská komunita je najstaršou severne od Álp, s približne 1700-ročnou históriu. Kolínska židovská štvrť bola situovaná priamo v centre mesta, niekdajšieho významného bodu európskeho obchodu. Odkrývanie lokality sa začalo v roku 2007.

Židia boli perzekvovaní počas celých nemeckých dejín, už dávno pred nacistickou érou. V roku 1349 bola kolínska židovská štvrť zničená a jej obyvatelia povraždení, pretože židom dávali za vinu vypuknutie moru, pripomenul premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Armin Laschet. „Múzeum bude preto varovať aj pred antisemitizmmom,“ dodal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia