Jednou vetou

V komunálnych voľbách v Turecku uspela AKP, výsledky v mestách sú však tesné

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Turecká vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) zaznamenala v nedeľu úspech v komunálnych voľbách, v ktorých získala prevahu vyčíslenú predbežne ziskom 46,8 percenta všetkých hlasov. Napriek tomu však nie je zatiaľ isté, či si udrží kontrolu nad významnými mestami krajiny.

V prvých odhadoch výsledkov prezidentských volieb vedie Zelenskyj

Agentúra DPA to uviedla s odvolaním sa na údaje tureckej štátnej tlačovej služby Anadolu, zverejnené po zrátaní viac než polovice hlasov.

Médiá blízke vláde podľa DPA uviedli, že v prípade hlavného mesta Ankara tesne vedie kandidát opozičnej stredoľavicovej Republikánskej ľudovej strany (CHP).

Pre islamsko-konzervatívnu AKP na čele s prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom by bola pritom strata Ankary tvrdým úderom, keďže jej starostovia riadili metropolu posledných viac než 20 rokov.

Tesné výsledky hlásia aj z ďalších veľkomiest, ako sú Antalya či Adana. Nedeľňajšie komunálne voľby v Turecku boli považované za test pre Erdogana a jeho islamsko-konzervatívnu vládu.

Turecká opozičná strana hlási, že počas nedeľňajších volieb zabili 2 je členov

Viac ako 57 miliónov voličov si vyberalo predstaviteľov miestnych samospráv vrátane starostov v 81 tureckých provinciách.

Ide o prvé komunálne voľby, odkedy obyvatelia krajiny v referende v roku 2017 potvrdili ústavnú reformu, ktorá zaviedla prezidentský systém vlády a udelila prezidentovi väčšie právomoci.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule