Jednou vetou

V Kongu proti ebole zaočkovali už takmer sedemsto ľudí

Ilustračné foto

TASR

Ministerstvo zdravotníctva v Konžskej demokratickej republike (KDR) oznámilo, že v troch oblastiach, kde doteraz potvrdili prípady nákazy eboly, zaočkovali proti tejto vírusovej horúčke už viac ako 680 ľudí. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Zdravotníci sa zároveň snažia nájsť osoby, s ktorými nakazení prišli do kontaktu. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tento týždeň totiž odhadla, že v nasledujúcich mesiacoch by v postihnutých oblastiach mohli zaznamenať až do 300 prípadov nákazy eboly.

WHO v snahe zabrániť šíreniu eboly spolupracuje s deviatimi krajinami Afriky

Vo vyhlásení ministerstva sa uvádza, že k očkovaniu došlo v troch lokalitách konžskej provincie Équateur. V Mdbandake, provinčnom hlavnom meste s 1,2 milióna obyvateľov, ktoré je dopravným uzlom na rieke Kongo, zaočkovali od 21. mája takmer 500 ľudí. Vo vidieckej oblasti Bikoro, kde nákaza prepukla, viac ako 110 osôb a 70 ďalších v oblasti Iboko.

Potvrdených prípadov ochorenia na ebolu je teraz 37 vrátane 12 úmrtí. U ďalších 13 pacientoch je prítomnosť vírusu pravdepodobná.

Michalovský okres naďalej trápia osýpky – evidujú 20 podozrivých a 6 potvrdených

Ebola je vysoko nákazlivá vírusová krvácavá horúčka, ktorá sa prenáša telesnými tekutinami. Úmrtnosť medzi nakazenými môže dosiahnuť až 90 percent, úspešnosť liečby je však výrazne vyššia, ak sa podarí pacientov skoro izolovať a podávať im dostatok tekutín.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia