Jednou vetou

V líbyjskom Tripolise demonštrovali „žlté vesty“

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Stovky ľudí z "hnutia žltých viest" protestovali v piatok v Tripolise proti ofenzíve poľného maršala Chalífu Haftara na túto líbyjskú metropolu, pričom obviňovali Francúzsko z toho, že ho podporuje.

 Ľudia odetí v žltých vestách, aké majú francúzski protivládni demonštranti, boli medzi tisíckami Líbyjčanov, ktorí zaplavili centrálne námestie v Tripolise, aby vyjadrili podporu medzinárodne uznanej vláde národnej jednoty, informovala agentúra AFP.

Demonštranti niesli aj portréty francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ako aj lídrov Egypta a Saudskej Arábie, potom ich hodili na zem a šliapali po nich.

Požiarom poškodená katedrála Notre-Dame je stabilizovaná

Podľa AFP Haftarovu samozvanú Líbyjskú národnú armádu (LNA) podporuje aj Rusko, pričom Egypt a Spojené arabské emiráty ju považujú za hradbu proti islamistom.

Francúzske veľvyslanectvo v Líbyi v piatok na Twitteri v arabčine uviedlo, že Paríž je „proti útoku“ na Tripolis, a vyzvalo všetky strany, aby dodržiavali prímerie a zapojili sa do mierových rokovaní.

Haftar spustil 4. apríla ofenzívu na Tripolis, čo vyvolalo obavy z uvrhnutia severoafrickej krajiny do ešte väčšieho chaosu. V Tripolise sídli líbyjská medzinárodne uznaná vláda národnej jednoty, ktorej autoritu odmieta akceptovať konkurenčná vláda sídliaca v meste Tobruk na východe krajiny. Haftar podporuje práve túto vládu z Tobruku.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu