V Londýne dodávka vrazila do ľudí pri mešite, jednu osobu zabila

Jeden človek prišiel o život a osem ďalších utrpelo v noci nadnes zranenia, keď v severnej časti Londýna vrazila dodávka do veriacich odchádzajúcich z mešity. Informovala o tom londýnska Metropolitná polícia (MPS), ktorá zatiaľ neuviedla, či išlo o zámerný čin.

Prípad však vyšetruje protiteroristické oddelenie MPS, oznámila televízia Sky News.

Moslimská rada Británie (MCB) vyhlásila, že išlo o „teroristický útok voči veriacim odchádzajúcim z modlitieb“, ktorý bol zrejme motivovaný islamofóbiou. Súčasne požiadala britské úrady, aby okamžite posilnili bezpečnosť v okolí mešít.

K incidentu došlo dnes krátko po polnoci pred mešitou v oblasti Finsbury Park. Podľa správ svedkov dodávka náhle zmenila smer jazdy a vrazila do skupiny asi desiatich veriacich odchádzajúcich z moslimského sociálneho centra nachádzajúceho sa neďaleko mešity.

Polícia zatkla 48-ročného muža, ktorý riadil dodávku; následne bol prevezený do nemocnice, informovala agentúra AP. V nemocniciach skončili aj ôsmi zranení.

Podľa správ svedkov bol za volantom dodávky beloch, ktorý do ľudí pred mešitou vrazil zámerne. Vodiča následne obklopil a zadržal rozhorčený dav. Podľa nepotvrdených správ svedkov z dodávky vyskočili ešte ďalšie osoby, ktoré z miesta činu utiekli.

Vozidlo vrazilo do moslimov, ktorí sa zúčastnili na večerných modlitbách konaných počas pôstneho mesiaca ramadán. Na mieste zasahovalo najmenej desať policajných áut a viacero sanitiek a hasičských áut.

Britská premiérka Theresa Mayová označila udalosť z Finsbury parku za hrozný incident“ a ubezpečila, že myslí na všetkých postihnutých a ich rodinných príslušníkov. Vodca opozičných labouristov Jeremy Corbyn vyhlásil, že ho celá udalosť totálne šokovala“.

Môže vás zaujímať

Ak sa stredná Európa vzdá suverenity, bude to koniec demokracie, vyhlásil Orbán v Prahe