Jednou vetou

V Londýne zadržali počas protestu za životné prostredie 113 aktivistov

Demonštranti blokujú cestu na moste Waterloo počas klimatického protestu 15. apríla 2019 v Londýne.

foto: TASR/AP

Britská polícia zadržala 113 aktivistov proti klimatickým zmenám, ktorí na protest zablokovali niekoľko významných londýnskych dopravných uzlov, vrátane križovatky Oxford Circus, Mramorového oblúku (Marble Arch) a mosta Waterloo. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

Účastníci protestu v pondelok prerušili dopravu v centre Londýna. Na noc si pozdĺž ciest na križovatke Oxford Circus rozložili stany a v protestoch pokračujú aj v utorok. Niektorí sa zhromaždili pod ružovým člnom postaveným na nákladnom prívese, na ktorom bolo napísané „Povedzte pravdu“. Jeden z plagátov zase niesol nápis „Rebel pre život“.

Väčšinu zo 113 osôb polícia zadržala pre rušenie verejného poriadku a ohrozenie bezpečnosti a plynulosti premávky.
Polícia ďalej uviedla, že päť osôb bolo zatknutých po tom, ako došlo k incidentu na budove ropnej spoločnosti Shell v blízkosti rieky Temža. Dvaja z aktivistov tam totiž vyliezli na lešenie a na prednú časť budovy napísali červenou farbou „Shell to vie“. Traja ďalší si zase prilepili ruky k otočným dverám pri vchode.

Demonštranti za životné prostredie zablokovali dopravné uzly v Londýne

Na čele protestov stála britská aktivistická skupina Extinction Rebellion. Demonštranti z tejto organizácie protestovali aj 1. apríla, keď sa na balkóne rokovacej sály Dolnej snemovne britského parlamentu vyzliekli do spodnej bielizne v čase, keď prebiehala rozprava o brexite. Niektorí z nich mali na telách nápisy „SOS“ a „Prestaňte strácať čas“.

Cieľom protestu bolo podľa skupiny „upriamiť pozornosť politikov na klimatickú a ekologickú krízu“. Privolaní príslušníci polície skupinu demonštrantov vyviedli z budovy. Polícia ďalej uviedla, že aktivisti boli zadržaní za „vzbudzovanie verejného pohoršenia“.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi