Jednou vetou

V Lotyšsku zakázali sovietske a nacistické uniformy na verejnosti

Ilustračné foto

Pixabay.com

Lotyšsko rozšírilo vo štvrtok zákaz sovietskych a nacistických symbolov na verejnosti aj na uniformy. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Parlament pobaltského členského štátu Európskej únie hlasoval za zmenu zákona, ktorý teraz zakazuje už aj nosenie uniforiem armád a ďalších represívnych orgánov z bývalého Sovietskeho zväzu (ZSSR) a z nacistickej éry Nemecka. Zákon vstúpi do platnosti 1. januára 2020, uviedol vo vyhlásení parlament v hlavnom meste Riga.

Lotyšsko bolo za druhej svetovej vojny okupované v rôznych obdobiach Sovietskym zväzom aj nacistickým Nemeckom a nezávislosť získalo až v roku 1991, keď ZSSR (Zväz sovietskych socialistických republík) zanikol. Kým bývalí vojaci sovietskej armády sa tradične zúčastňujú na podujatiach v Deň víťazstva nad fašizmom 9. mája, ktorý stanovil Josif V. Stalin, lotyšskí veteráni SS pochodujú mestom 16. marca na Deň legionárov.

Trumpov poradca Bolton odcestuje do Izraela prediskutovať regionálnu bezpečnosť

Porušenie zákona sa bude trestať pokutou. Tento trest už platí pre iné verejne vystavované predmety, ktoré sú symbolmi oboch spomínaných režimov, ako napríklad zástavy a odznaky. K zakázaným predmetom patrí aj sovietska červená hviezda s kosákom a kladivom či nacistický hákový kríž.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia