Jednou vetou

V Macedónsku sa pripravujú na zmenu názvu, odstraňujú tabule na hranici

Pracovníci odstraňujú tabuľa s nápisom Republika Macedónsko na južnej hranici s Gréckom 13. februára 2019

foto: TASR/AP

V Macedónsku v rámci príprav na zmenu názvu krajiny začali v stredu odstraňovať informačné tabule na štátnych hraniciach. Stalo sa tak po tom, ako vstúpila v utorok do platnosti dohoda medzi Skopje a Aténami o premenovaní krajiny na Severomacedónsku republiku. Informovala o tom agentúra AP.


Pracovníci odstraňujú informačné tabule s predchádzajúcim názvom tejto balkánskej krajiny na hraničnom priechode s Gréckom. Ide o prvé opatrenie zo série krokov, ktoré Macedónsko prijme ako súčasť dohody – vrátane výmeny oficiálnych označení na letiskách, úradoch, webových stránkach či tlačených materiáloch.

Takisto dôjde k zmene štátnych poznávacích značiek na autách, zatiaľ čo pasy a mena budú nahradené až v priebehu nadchádzajúcich rokov.

Dohoda o premenovaní Macedónska vstúpila do platnosti

Skopje a Atény v januári 2019 ratifikovali dohodu, na základe ktorej sa Macedónsko oficiálne premenuje na Severomacedónsku republiku a ukončí sa tým viac než 30 rokov dlhý spor medzi susediacimi krajinami. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko (Makedonija), pretože sa zhodoval s názvom jeho regiónu Makedonia.

Grécky parlament ratifikoval minulý týždeň v piatok vstup Macedónska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Vstupu Macedónska do NATO bránil práve dlhoročný spor s Gréckom o názov krajiny.

Môže vás zaujímať

V tejto krajine sú turisti vítaní. Po prílete karanténa platiť nebude