Jednou vetou

V Maďarsku namerali v piatok rekordné denné i nočné teploty

Ilustračné foto

pixabay.com

O ďalších teplotných rekordoch v Maďarsku informovala - podobne ako v pondelok 29. októbra - aj v piatok tamojšia Celoštátna meteorologická služba.

V obci Mezőgyán v Békešskej župe na juhovýchode Maďarska namerali v piatok popoludní 24,8 stupňa Celzia, čo predstavuje historický teplotný rekord pre 2. novembra na území krajiny. Doterajší rekord mal hodnotu 23,2 stupňa Celzia a namerali ho ešte v roku 1928 v obci Ásotthalom v Čongrádskej župe.

V druhý novembrový deň padali teplotné rekordy na Morave a v Sliezsku

Aj noc bola v Maďarsku mimoriadne teplá, veď v skorých ranných hodinách neklesla napríklad v Lőkösháze ležiacej takisto v Békešskej župe pod úroveň 16,7 stupňa Celzia. Aj to je rekord, pretože doteraz bola rekordná hodnota v tejto kategórii 13,8 stupňa Celzia a zhodne ju v roku 1968 namerali v Pannonhalme a Siófoku.

V pondelok namerali v obci Kübekháza v Čongrádskej župe celoštátny denný teplotný rekord, ktorého nová hodnota pre 29. októbrový deň je odvtedy 27,1 stupňa Celzia. V rovnaký deň padol denný teplotný rekord i v hlavnom meste Maďarska, Budapešti, a to po 90 rokoch. Jeho nová hodnota je 24,3 stupňa Celzia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia