V Maďarsku sa začal obnovený súdny proces v kauze úniku kalu v Ajke

Tragický únik kalu z odkaliska hlinikárne v Ajke v roku 2010

Foto: TASR/AP

Súd v maďarskom Veszpréme v pondelok začal obnovený súdny proces v kauze tragického úniku kalu z odkaliska hlinikárne v Ajke v roku 2010, pri ktorom zomrelo desať ľudí. Informovala o tom agentúra MTI.

Odvolací súd v Györi 2. februára zrušil platnosť verdiktu prvostupňového súdu a nariadil nový súdny proces. Nový proces pojednáva vo Veszpréme györsky súd.

Ak by bola možnosť tragédii by určite zabránili

Súd v pondelok vypočul ako obvineného bývalého generálneho riaditeľa hlinikárne Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. Z. B., ktorý uviedol, že nenesie žiadnu formu právnej zodpovednosti za katastrofu a necíti sa byť vinným. Vyjadril sústrasť pozostalým a poškodeným. „Ak by bola nejaká možnosť, aby sme zabránili tragédii, určite by sme to urobili,“ dodal obvinený.

Prvostupňový súd vo Veszpréme vlani 28. januára zbavil viny všetkých 15 obvinených osôb. V zdôvodnení rozsudku uviedol, že dôvodom katastrofy bola strata stability podložia odkaliska, čo spôsobilo narušenie hrádze.

Prokurátor Péter Fejes sa proti verdiktu prvostupňového súdu odvolal. Súd vo Veszpréme podľa neho urobil procesné chyby. „Jeho rozsudok je nepodložený a nesplnil ani povinnosti týkajúce sa zdôvodnenia svojho rozhodnutia,“ dodal Fejes.

Proces začal v roku 2012

Prokuratúra v tejto kauze obžalovala 15 zamestnancov spoločnosti MAL vrátane jej generálneho riaditeľa. Boli obvinení z trestného činu všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti so smrteľnými následkami, ako aj z trestných činov poškodenia životného prostredia a prírody z nedbanlivosti, porušenia pravidiel hospodárenia s nebezpečným odpadom a zo všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti, čo dohromady spôsobilo materiálne škody mimoriadne veľkého rozsahu.

V súdnom procese, ktorý sa začal 25. septembra 2012, vypovedalo 232 poškodených a 132 svedkov. Ekologická katastrofa na západe Maďarska, pri ktorej sa 4. októbra 2010 pretrhla hrádza odkaliska a toxický červený kal zaplavil obce Kolontár, Devecser a Somlóvásárhely, si vyžiadala desať obetí na životoch. Ďalších viac ako 200 ľudí vyviazlo so zraneniami. Zničených bolo zhruba 400 domov i celý ekosystém rieky Marcal.

Môže vás zaujímať

Kneset schvaľuje návrh zákona o ďalších voľbách a svojom rozpustení