Jednou vetou

V Malajzii sa bojuje proti korupcii kvetmi

Muž vchádza do domu bezpečnostnej služby s kyticou kvetou s blahoprianím s podobizňou nového malajzijského premiéra Mahathira Mohamada.

foto: TASR

Malajzijský premiér Mahathir Mohamad v rámci boja proti korupcii vyzval obyvateľov svojej krajiny, aby ministrov a vládnych úradníkov odteraz obdarúvali len kvetmi a potravinami. Informoval o tom malajzijský denník The Star.

Podľa neho sa premiér v televíznom posolstve k národu poďakoval všetkým občanom, ktorí jeho koalíciu podporovali v predvolebnom období finančnými darmi. Dodal však, že „čas týchto darov“ sa už skončil.

Nezvyčajná výzva

Vyzval, aby občania vyjadrovali odteraz svoju podporu vláde radšej kvetinovými či potravinovými darmi. „Chceme si byť od začiatku istí, že v našej vláde nebude korupcia,“ vysvetlil 92-ročný premiér.

Mahathir Mohamad vo svojom príhovore zdôraznil dôležitosť likvidácie korupcie v malajzijskej spoločnosti a avizoval vytvorenie protikorupčného hnutia, ktorého úlohou bude boj s korupciou na všetkých úrovniach štátneho aparátu.

Prečítajte si tiež: Malajzijský premiér Najib Razak pripustil porážku vo voľbách

Premiér uviedol, že „správa verejných vecí sa musí uskutočňovať na základe zákona“. „My sa postaráme o to, aby sa zákony týkali všetkých rovnako, bez výnimky a bez ohľadu na ich postavenie v spoločnosti alebo funkciu“.

Podpora slobodného podnikania

Vo svojom príhovore staronový premiér vyhlásil, že jeho vláda bude v ekonomike podporovať slobodné podnikanie, likvidovať byrokratické bariéry v oblasti podnikania a stimulovať miestnych i zahraničných investorov, pričom pri realizácii veľkých investičných projektov by mali dostať prednosť malajzijské firmy. Avizoval tiež prísnu kontrolu činnosti daňových úradov s cieľom zabrániť neodôvodnenému zvyšovaniu daňového zaťaženia firiem.

Mahathir Mohamad sa stal predsedom vlády minulý štvrtok, keď zložil slávnostnú prísahu do rúk malajzijského kráľa Muhammada V. Stalo sa tak na základe výsledkov parlamentných volieb, v ktorom opozičná koalícia Aliancia nádeje prvýkrát v dejinách postkoloniálnej Malajzie porazila vládnuci Národný front.

Čítajte viac: V parlamentných voľbách v Malajzii získala väčšinu opozícia

Mahathir Mohamad bol predsedom malajzijskej vlády aj v rokoch 1982-2003. V krajine sa teší úcte a povesti štátneho úradníka a politika, ktorý je schopný vyriešiť aj zložité problémy vznikajúce medzi ideologicky a národnostne odlišnými politickými silami v štáte.

S menom Mahathira Mohamada mnohí analytici spájajú aj obdobie najväčšieho ekonomického rastu, ktorý Malajzia zažila v posledných desaťročiach 20. storočia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia