Jednou vetou

V Maroku zatkli troch podozrivých v prípade vrážd škandinávskych turistiek

Forenzný tím na mieste, kde našli telá dvoch škandinávskych turistiek pri dedine Imlíl v oblasti pohoria Vysoký Atlas v strednom Maroku

foto: TASR/AP

V marockom meste Marrákeš zatkli troch podozrivých v prípade vrážd dvoch škandinávskych turistiek, ktoré sa stali v pohorí Vysoký Atlas. Informoval o tom zdroj z prostredia vyšetrovania, na ktorý sa vo štvrtok odvolala agentúra AFP.

Polícia už v utorok 18. decembra zatkla v Marrákeši jedného podozrivého a po troch ďalších podozrivých na úteku začala pátrať. Ich totožnosť polícia poznala. Z vrážd 24-ročnej Dánky Louisy Vesteragerovej Jespersenovej a 28-ročnej Maren Uelandovej z Nórska sú podozriví islamisti.

Maroko: Na ceste k najvyššiemu vrchu severnej Afriky našli dve mŕtve Európanky

Telá zavraždených žien sa našli v pondelok v odľahlej, izolovanej oblasti v pohorí Vysoký Atlas desať kilometrov od turistickej dedinky Imlíl. Táto oblasť je populárna medzi turistami. Podľa miestnych médií prvý, v utorok zadržaný mal väzby na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS). Prokuratúra v hlavnom meste Rabat vo vyhlásení zverejnenom v stredu uviedla, že tento prvý zadržaný muž bol členom teroristickej skupiny, ktorú však vtedy nemenovala.

Obe zavraždené ženy študovali na univerzite v južnom Nórsku a plánovali mesiac spoločne cestovať.
Maroko – obľúbenú turistickú destináciu, kde sú útoky na cudzincov mimoriadne zriedkavé – tieto zločiny šokovali.
Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen vo štvrtok povedal, že brutálne vraždy možno pokladať za „politicky motivované, a teda za teroristický čin“, hoci zatiaľ sa k nim neprihlásila žiadna skupina.

Maroko: Zatkli podozrivého po vražde dvoch žien zo Škandinávie

„Stále existujú temné sily, ktoré chcú bojovať proti našim hodnotám,“ uviedol Rasmussen a dodal: „Nesmieme ustúpiť.“ Spomenul aj video, ktoré sa nachádza na sociálnych sieťach. Marocké úrady a dánska polícia sa snažia overiť videozáznam, ktorý údajne zachytáva vraždu jednej zo žien, povedal Rasmussen.

Nórska premiérka Erna Solbergová v hlavnom meste Oslo podľa agentúry DPA vyhlásila, že to bol „surový a nezmyselný útok, ktorý odsudzujeme“. Marocké úrady už skôr informovali, že telá nájdené neďaleko dediny Imlíl, v blízkosti najvyššieho štítu v severnej Afrike Džabal Túbkál (4167 metrov), mali rezné rany na krku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia