Jednou vetou

V Minsku rokovali prezidenti Bieloruska a Rakúska

Rakúsky prezider Alexander Van Der Bellen, nemecký prezidenta Frank-Walter Steinmeier a prezident Bieloruska Alexander Lukashenko po slávnostnom otvorení pamätného miesta v niekdajšom vyhladzovacom tábore Malyj Trostenec v Minsku 29. júna 2018

foto: TASR/AP

O možnostiach rozšírenia bilaterálnej bielorusko-rakúskej spolupráce v hospodárskej oblasti, o podpore alpskej republiky Bielorusku pri jeho dialógu s Európskou úniou, ale aj o prípadom zrušení trestu smrti v postsovietskej republike a ďalších ľudskoprávnych otázkach sa hovorilo v piatok pri stretnutí prezidentov oboch krajín v Minsku.

Hosť z Viedne, Alexander Van der Bellen sa spoločne s hostiteľom Alexandrom Lukašenkom a nemeckým spolkovým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom predtým zúčastnil na slávnostnom otvorení pamätného miesta v niekdajšom vyhladzovacom tábore Malyj Trostenec (Malý Trostinec) neďaleko Minska, kde nacisti počas druhej svetovej vojny vyvraždili asi 60.000 ľudí, podľa iných zdrojov až 200.000 osôb vrátane vyše 10.000 rakúskych židov.

Merkelová i Macron vyjadrili spokojnosť s výsledkami rokovaní v Bruseli

Van der Bellen hovoril podľa informácií rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF, odvolávajúceho sa na jemu blízke zdroje, o zrušení trestu smrti. Tento krok spoločne s pokrokom v iných ľudskoprávnych otázkach by podľa rakúskych diplomatických zdrojov mohol byť predpokladom pre zlepšenie vzťahov medzi Minskom a Bruselom.

Najvyšší bieloruský predstaviteľ Lukašenko vyzdvihol dobré vzťahy s novou rakúskou vládou, poďakoval – ako podčiarkol – Rakúsku ako dôležitému partnerovi za jeho podporu v dialógu s EÚ, ale nezabudol pripomenúť ani úlohu alpskej republiky pri posilňovaní bezpečnosti na starom kontinente. Súčasne vyjadril nádej, že čoskoro navštívi Viedeň.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia