Jednou vetou

V Mníchove odsúdili trojicu stúpencov teroristov zo skupiny Džumúd aš-Šám

Ilustračné foto

TASR

Troch mužov uznal v utorok Vrchný krajinský súd v Mníchove za vinných z podpory zahraničného teroristického subjektu a nepovoleného ozbrojovania sa. Predpokladaní islamisti mali podporovať skupinu Džumúd aš-Šám operujúcu v Sýrii.

Dvoch z nich nemecká justícia odsúdila na podmienečné tresty dvoch rokov, respektíve 22 mesiacov väzenia, tretieho známeho salafistického kazateľa Izudina J. poslala na tri roky za mreže. Informoval o tom Bavorský rozhlas (BR).

Obžalovaní sa v úvode súdneho konania vlani v novembri odmietli vyjadriť k obžalobe, ale aj k podrobnostiam o tom, kde sa zoznámili.

Podľa súdu trojica zorganizovala v období rokov 2013-14 prepravu viacerých pickupov pre teroristov zo spomínanej skupiny operujúcej v Sýrii. Navyše sa v roku 2013 aj osobne zdržiavali v jej radoch, o čom svedčia fotografie, na ktorých sú zvečnení i so zbraňou v ruke. Preukázalo sa, že trio prepravilo z Bavorska do Sýrie aj sanitku, nepodarilo sa však zistiť, či skončila tiež v rukách teroristov; vylúčiť sa nedala ani možnosť, že poslúžila výlučne humanitárnemu zariadeniu.

Obhajoba, ktorá žiadala oslobodenie trojice, spochybnila, či spomínaná skupina blízka al-Káide je vôbec teroristickým subjektom alebo len skupinou odporu voči terajším mocným v Sýrii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia