Jednou vetou

V Moskve a Petrohrade sa konali generálky pred oslavami Dňa víťazstva

Ilustračné foto, archív

Foto: TASR/AP

V Moskve a Petrohrade sa v nedeľu konali generálne skúšky pred vojenskými prehliadkami, ktoré sa v týchto mestách uskutočnia 9. mája na počesť 73. výročia nad fašizmom. Ako spresnila agentúra Interfax, po Červenom námestí prešli v nedeľu len príslušníci pechoty a pozemná bojová technika. Lietadlá sa na generálke nezúčastnili kvôli nízkej oblačnosti nad Moskvou.

Ministerstvo obrany spresnilo, že na Červenom námestí už počas skúšky defilovala najmodernejšia bojová technika vrátane bojového vozidla na podporu tankov Terminator, multifunkčného robotického odmínovacieho vozidla Uran-6 a multifunkčného robotického systému Uran-9 patriaceho do kategórie pozemných bojových bezposádkových vozidiel.

Rezort obrany dodal, že bojová technika, ktorá sa predstaví na vojenskej prehliadke v Deň víťazstva, sa v bojových podmienkach testovala v Sýrii.

Pápež sa modlil za mier v Stredoafrickej republike

Nad Červeným námestím preletí 0. mája aj niekoľko strojov piatej generácie stíhacích lietadiel Su-57, ale i nový dron Korsar, či hypersonický raketový komplex Kinžal.

Podľa agentúry Interfax sa na vojenskej prehliadke 9. mája zúčastní 13.000 príslušníkov ruských ozbrojených síl, pričom do jej letovej časti sa zapojí 73 strojov – podľa počtu rokov, ktoré uplynuli od roku 1945.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia