Jednou vetou

V Moskve sa konal povolený protest na podporu Golunova

Demonštrácia proti policajnej svojvôli a potlačovaniu slobody médií v Moskve 16. júna 2019

foto: TASR/AP

Približne 1600 ľudí sa v nedeľu zišlo v Moskve na úradne povolenej demonštrácii proti policajnej svojvôli a potlačovaniu slobody médií. Informovala o tom agentúra DPA.

Účastníci protestu vyjadrovali podporu investigatívnemu novinárovi Ivanovi Golunovi, ktorého minulý týždeň zadržali pre podozrenie z pokusu o nelegálny predaj omamných látok.

Novinár Golunov vyjadril obavy o svoju bezpečnosť

Po mohutnej kampani na jeho podporu — nielen v Rusku, ale aj v zahraničí — ho napokon v utorok nečakane prepustili a zbavili obvinení.

Nedeľňajšia demonštrácia bola zvolaná Ruským zväzom novinárov. Niektorí z účastníkov upozorňovali na prípady regionálnych ruských žurnalistov, ktorých zadržali podobne ako Golunova.

Exekutíva EÚ má dôkazy o ruských snahách ovplyvňovať proces eurovolieb

Samotný Ivan Golunov, ktorý sa podľa vlastných slov obáva o svoju bezpečnosť, sa na zhromaždení nezúčastnil, hoci ho organizátori pozvali.

Podľa DPA sa očakávalo, že na protest príde až 20.000 ľudí. Čo spôsobilo výrazne nižšiu účasť, nebolo bezprostredne jasné.

Putin oslávil so Si Ťin-Pchingom jeho 66. narodeniny, daroval mu ruskú zmrzlinu

V stredu 12. júna sa konal v Moskve nepovolený protest na podporu Golunova, na ktorom polícia zadržala vyše 500 ľudí vrátane opozičného politika Alexeja Navaľného.

Ivan Golunov pracuje pre spravodajský portál Meduza a venuje sa odhaľovaniu korupcie. Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok v súvislosti s Golunovovým prípadom odvolal z funkcií dvoch generálov polície.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia