Jednou vetou

V Mozambiku zaznamenali prvé prípady cholery

Ilustračné foto

TASR/AP

V Mozambiku, ktorý 15. marca zasiahol cyklón Idai, zaevidovali už päť prípadov cholery. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na miestneho predstaviteľa z oblasti zdravotníctva.

Päť prípadov potvrdzujúcich nákazu cholery zaznamenali v mozambickom prístavnom meste Beira a jeho okolí, uviedol pred novinármi Ussein Isse, ktorý zároveň upozornil na šírenie tejto nákazy.

Dôsledky cyklónu, ktorý si Mozambiku vyžiadal najmenej 468 obetí, pocítilo obzvlášť spomínané mesto Beira, ktoré takmer celé zaplavilo. Isse dodal, že zdravotníci zároveň bojujú s 2700 prípadmi akútnej hnačky – čo môže byť jeden z príznakov cholery.

Lukašenko odvolal pre zlé životné podmienky kráv guvernéra

Podľa Svetového potravinového programu (WFP) voda zaplavila približne 3125 štvorcových kilometrov pôdy. Šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) Mark Lowcock požaduje, aby sa Mozambiku na nasledujúce tri mesiace poskytla finančná pomoc vo výške 282 miliónov dolárov (250 mil. eur).

Cyklón Idai a následné záplavy si v afrických krajinách Mozambik, Zimbabwe a Malawi podľa agentúry AP vyžiadali 761 ľudských životov. V postihnutej oblasti juhovýchodnej Afriky podľa WFP vyhnal cyklón z domovov približne 500.000 ľudí a jeho negatívne dôsledky pocítili takmer tri milióny obyvateľov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia