Jednou vetou

V Muellerovej správe nie je jediný dôkaz o zásahoch Ruska do volieb

Americký osobitný vyšetrovateľ Robert Mueller

foto: TASR/AP

Kremeľ v piatok uviedol, že zredigovaná verzia záverečnej správy osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera neobsahovala žiadne presvedčivé dôkazy o tom, že by Rusko zasahovalo do amerických prezidentských volieb v roku 2016. Informovala o tom agentúra AP.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov pred novinármi povedal, že „neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by boli podložené faktami“, že Rusko zasahovalo do volieb v USA a dodal, že Moskva akékoľvek podozrenia odmieta.

Demokrati vyvíjajú na Trumpa tlak v súvislosti s Muellerovou správou

Peskov poukázal na to, že prezident Vladimir Putin podozrenia zo zásahov Ruska opakovane odmietal, keďže nikdy „k žiadnemu zasahovaniu nedošlo“ a dodal, že táto správa je toho dôkazom.

Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov zverejnilo vo štvrtok zredigovanú verziu záverečnej správy z vyšetrovania osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera v rozsahu 448 strán.

Závery Muellera, bývalého riaditeľa amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI), odovzdalo justičným výborom oboch komôr Kongresu a sprístupnilo verejnosti na svojej internetovej stránke.

Trumpova vláda pristúpila k zverejneniu tejto dlho očakávanej správy, hoci nie v úplnej podobe, po tom, ako ju Mueller v marci doručil ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi.

Trump údajne reagoval zdesene, keď zistil, že vyšetrovanie povedie Mueller

Ten následne zhrnul najdôležitejšie závery v liste adresovanom Kongresu i verejnosti. Predstavitelia opozičnej Demokratickej strany však vtedy požadovali bezodkladné zverejnenie Muellerovej správy v plnom rozsahu.

Americký minister spravodlivosti William Barr vo štvrtok po zverejnení zmienenej správy vyhlásil, že ruská vláda „podporovala snahy o protizákonné zasahovanie“ do prezidentských volieb v USA, ale nezistilo sa, že by americkí občania vrátane osôb spojených s Trumpovou kampaňou boli vinní zo spolčenia sa s Ruskom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia