Jednou vetou

V nedeľu sa v Severnom Macedónsku koná prvé kolo prezidentských volieb

Ilustračné foto

foto: TASR

Prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku sa uskutoční v nedeľu, informovala agentúra AP. Približne 1,8 milióna voličov si bude vyberať z troch kandidátov.

Spoločnosť v krajine je podľa AP rozdelená v súvislosti s nedávnou zmenou názvu krajiny, ktorá bola aj hlavnou témou predvolebnej kampane.

Macedónsko a Grécko v januári 2019 ratifikovali dohodu, na základe ktorej sa Macedónsko oficiálne premenovalo na Severomacedónsku republiku a ukončil sa tým takmer 30 rokov trvajúci spor. Zmena názvu krajine otvorila cestu prístupovým rokovaniam o vstupe krajiny do Európskej únie a NATO.

Zhruba 2000 migrantov plánuje prekročiť hranice so Severným Macedónskom

Súčasný konzervatívny prezident Gjorge Ivanov patrí medzi rozhodných odporcov dohody s Gréckom, na základe ktorej došlo k zmene názvu krajiny. Ivanov je v úrade už dve päťročné funkčné obdobia a opäť už nemôže kandidovať. Mandát mu oficiálne skončí 12. mája.

Podľa posledných prieskumov je najväčším favoritom na víťazstvo vysokoškolský profesor Stevo Pendarovski, ktorého podporuje sociálnodemokratická strana premiéra Zorana Zaeva. Za ním nasleduje Gordana Siljanovská Davkovová z konzervatívnej strany VMRO-DPMNE a Blerim Reka, ktorý zastupuje dve malé strany početnej severomacedónskej strany albánskej menšiny.

Davkovová tvrdí, že zmena názvu bol „bolestivý a protiústavný krok“. Dohoda je podľa nej nezákonná vzhľadom na nízku účasť v septembrovom referende, v ktorom občania zmenu podporili.

Grécky premiér pricestoval na historickú návštevu Severného Macedónska

Pendarovski, ktorého Ivanov porazil vo voľbách v roku 2014, i Beka zmenu názvu podporujú.

Kandidát potrebuje získať viac ako 50 percent hlasov, aby sa vyhol druhému kolu prezidentských volieb, ktoré by sa konalo 5. mája. Na priebeh volieb bude podľa štátnej volebnej komisie dohliadať viac ako 3000 domácich a približne 420 zahraničných pozorovateľov.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse