Jednou vetou

V nemeckom Mníchove sa začína pravidelná bezpečnostná konferencia

James Mattis.

Foto: TASR/AP

Desiatky svetových lídrov, najvyšších predstaviteľov obrany a diplomatov sa schádzajú v piatok v južnom Nemecku na 54. ročníku Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

Informovala o tom agentúra AP s tým, že podujatie sa nesie v znamení rastúcich treníc medzi Spojenými štátmi a ďalšími členskými krajinami Severoatlantickej aliancie s Ruskom ohľadne konfliktov v Sýrii a na Ukrajine.
Americkú delegáciu vedie na tohtoročnej Mníchovskej bezpečnostnej konferencii minister obrany James Mattis.

Ďalšími výraznými účastníkmi sú britská premiérka Theresa Mayová, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, iracký premiér Hajdar Abádí, ukrajinský prezident Petro Porošenko a ministri zahraničných vecí Ruska, Iránu a Turecka.
Konferencia sa koná od piatka do nedele a je neformálnou platformou, kde sa často tie najdôležitejšie stretnutia a rokovania konajú mimo hlavného programu.

Stretnutie na tému konfliktu na východe Ukrajiny už avizovali predstavitelia Ruska, Ukrajiny, Francúzska a Nemecka.

Na tohtoročnej bezpečnostnej konferencii sa zúčastnia aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok a minister obrany SR Peter Gajdoš.

Medzi ďalšími prítomnými politikmi budú generálny tajomník OSN António Guterres či predseda 72. VZ OSN a minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák.

Ústrednými témami konferencie sú tento rok budúca úloha Európskej únie ako svetového hráča a jej vzťahy s Ruskom a USA, ohrozenie medzinárodného liberálneho poriadku, konflikty na Blízkom východe a politický vývoj v oblasti subsaharského Sahelu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia