Jednou vetou

V Nemecku zatkli tínedžera za plánovanie bombového útoku na klub gejov

Ilustračné foto

TASR/AP

V Nemecku zatkli tínedžera pre podozrenie, že v oblasti mesta Frankfurt nad Mohanom plánoval islamisticky motivovaný bombový útok. Vo štvrtok o tom informovala tamojšia prokuratúra.

Hovorca frankfurtskej prokuratúry Sinan Akdogan pre agentúru AP povedal, že 17-ročného mladíka zatkla polícia v nemeckej spolkovej krajine Hesensko 1. septembra a sudca nariadil jeho vzatie do väzby pre podozrenie z prípravy závažného násilného činu.

Informácie vedúce k zatknutiu, poskytnuté Spojenými štátmi, naznačujú, že podozrivý plánoval útok na klub gejov vo Frankfurte a aj na katolícky kostol v tomto meste. Uviedol to nemenovaný predstaviteľ majúci prístup k utajovaným informáciám.

Sýrskeho tínedžera odsúdili za marcový útok nožom v supermarkete v Dolnom Sasku

Akdogan sa s odvolaním na prebiehajúce vyšetrovanie nevyjadril k terču útoku ani k zdroju informácií. Z dôvodu ochrany súkromia odmietol zverejniť meno podozrivého i ďalšie podrobnosti o plánovanom útoku. Podľa doterajších poznatkov vyšetrovateľov si podozrivý zaobstaral návod na zostrojenie výbušného zariadenia a snažil sa na internete zohnať chemikálie.

Nie je známe, ako ďaleko mladík pokročil v prípravách útoku, ale Akdogan povedal, že pri razii v dome podozrivého v meste Florstadt ležiacom severovýchodne od Frankfurtu sa našli malé množstvá chemikálií.

Nemecku sa aj v minulosti vďaka informáciám od amerických tajných služieb podarilo prekaziť plány útokov. Najznámejším prípadom bolo zmarenie prípravy bombového útoku islamských radikálov na leteckú základňu americkej armády Ramstein v južnom Nemecku v roku 2007.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre