Jednou vetou

V Nemecku zaznamenali vlani najteplejší rok za viac ako storočie

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

V Nemecku zaznamenali vlani najteplejší rok, keď celé mesiace sužovalo krajinu sucho. Informovala o tom v utorok nemecká meteorologická služba DWD.

Priemerná teplota dosiahla minulý rok 10,5 stupňa, čo je nový rekord, uviedla DWD vo vyhlásení s tým, že to bol najteplejší rok za 138 rokov, počas ktorých národná meteorologická služba zaznamenávala teploty.

Rekordný je aj počet dní, počas ktorých teplota prekročila 30 stupňov. Bolo ich 20 – o jeden viac ako v roku 2003. Počet letných dní, keď teplota vystúpila nad 25 stupňov, bol taktiež vlani rekordný – zaznamenali ich 74 – o 12 viac ako v roku 2003.

Rok 2018 bol doteraz štvrtým najteplejším rokom

„Takéto horúce leto je spojené so zvýšeným tlakom, z čoho môžu mať senzitívni ľudia zdravotné problémy,“ uviedol Thomas Deutschländer, odborník na klímu z DWD.

Agentúra AFP pripomína, že mesiace horúceho slnečného počasia, počas ktorých zriedkakedy pršalo, spustošili vlani úrodu. Pre nízku hladinu vody mala problémy aj lodná doprava na Rýne.

Organizácia Spojených národov (OSN) uviedla, že štyri minulé roky boli najteplejšími, odkedy sa celosvetovo začali zaznamenávať teploty. Podľa OSN ide o „jasný signál pokračovania dlhodobej klimatickej zmeny“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia