Jednou vetou

V Nemecku žije výrazne viac „salafistov“ ako pred piatimi rokmi

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Salafistická scéna v Nemecku sa v uplynulých piatich rokoch mimoriadne rozšírila.

Podľa informácií spolkového rezortu vnútra v Berlíne sa k salafizmu – ultrakonzervatívnemu prúdu islamu – hlási v súčasnosti v krajine okolo 11.000 ľudí, čo je dvojnásobok oproti roku 2013. Vtedy Spolkový úrad pre ochranu ústavy hovoril o asi 5500 stúpencoch salafizmu v Nemecku.

Ako uviedli bezpečnostní experti pre denník Der Tagesspiegel, spomaľovanie nárastu počtu salafistov v Nemecku je síce evidentné, pokles alebo stagnácia však stále ešte nie sú v dohľade. Na aktuálnom spomalení mohla mať podiel vojenská porážka džihádistov z Islamského štátu (IS) v Iraku a Sýrii.

Odborníci však rozlišujú medzi tzv. pietistickými, politickými a militantnými salafistami. Všetci žijú podľa prísnych náboženských pravidiel a odmietajú hodnoty západnej spoločnosti. Časť v Nemecku žijúcich salafistov akceptuje násilie a teror ako prostriedok na presadenie svojich cieľov.

V Hamburgu, kde žije medzičasom 798 salafistov, z ktorých viac ako polovicu (434) tvoria džihádisti, ale aj v Berlíne je zvýšenie počtu stúpencov spomínaného islamského prúdu výraznejšie ako v niektorých väčších spolkových krajinách.

Podľa Spolkového kriminálneho úradu žije na území Nemecka v súčasnosti asi polovica z okolo 760 registrovaných islamistov, ktorým bezpečnostné zložky pripisujú hoci pripravenosť spáchať teroristické útoky. Viac ako 150 z týchto osôb je vo väzenských zariadeniach.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia