Jednou vetou

V Nigérii sa začali prezidentské a parlamentné voľby

Ilustračné foto

foto: TASR

V Nigérii sa v sobotu začali prezidentské a parlamentné voľby, ktoré odložili o týždeň pre problémy s doručením hlasovacích lístkov a volebných materiálov. Informovala o tom agentúra AFP.

Takmer 120.000 volebných miestností sa v Nigérii otvorilo o 08.00 h. Prvé výsledky by mali byť známe začiatkom budúceho týždňa.

V krajine s takmer 200 miliónmi obyvateľov je vyše 84 miliónov oprávnených voličov, ktorí si v prezidentských voľbách môžu vybrať medzi 76-ročným súčasným prezidentom Muhammadom Buharim a jeho hlavným súperom Atikom Abubakarom (72) – miliardárom a bývalým viceprezidentom.

Venezuelská vláda nariadila čiastočné uzavretie hraníc s Kolumbiou

Svoj záujem uchádzať sa o post hlavy štátu oznámilo aj ďalších 14 kandidátov, ktorým však experti nedávajú veľké šance na víťazstvo.

Obaja hlavní kandidáti sa zaviazali, že sa budú snažiť o pokojné voľby, aj keď ich podporovatelia, vrátane vysokopostavených predstaviteľov, varovali pred zahraničným zasahovaním alebo manipulovaním.

V parlamentných voľbách sa bojuje o 360 kresiel v dolnej komore, Snemovni reprezentantov, a o 109 kresiel v Senáte. O kreslá v oboch komorách parlamentu sa uchádza približne 6500 kandidátov.

Voľby guvernérov a parlamentov jednotlivých nigérijských štátov, ktorých je 36, sa budú konať 9. marca.

Môže vás zaujímať

TALIANSKO: Rím aj Vatikán otvárajú najväčšie turistické atrakcie