Jednou vetou

V novom zložení Európskeho parlamentu sú etnické menšiny slabo zastúpené

Európsky parlament

Foto: TASR/AP

Etnické menšiny budú v novom zložení Európskeho parlamentu (EP) nedostatočne zastúpené. Uviedla to v utorok Európska sieť proti rasizmu (ENAR) v správe pre médiá.

ENAR, ktorá zoskupuje mnohé mimovládne organizácie pôsobiace v Európe, vo svojej správe upozornila, že výsledky volieb do europarlamentu, ktoré sa konali v období od 23. do 26. mája, znamenajú, že v parlamentnom volebnom období 2019-2024 budú mať etnické menšiny z krajín EÚ len 36 zo 751 poslancov zákonodarného zboru EÚ.

Bulharská eurokomisárka sa vzdala mandátu v EP, chce zostať v exeekutíve EÚ

To znamená len päť percent z celkového počtu europoslancov, pričom ENAR odhaduje, že rasové a etnické menšiny majú v krajinách EÚ najmenej desaťpercentný podiel na populácii.

Podľa prvých prieskumov ENAR v novom zložení EP bude 30 poslancov, ktorí nie sú zadefinovaní ako „bielej rasy“, pričom sa ich počet zníži na 24 po plánovanom odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. K tomu by malo dôjsť najneskôr 31. októbra tohto roku.

V končiacom legislatívnom období EP (2014 – 2019) bolo v tejto inštitúcii 18 poslancov inej ako bielej rasy.

Podľa správy ENAR takéto slabé zastúpenie etnických a rasových menšín možno pripísať „štrukturálnemu rasizmu“, sociálnemu vylúčeniu, priamej diskriminácii v rámci hlasovacieho procesu a slabému podielu kandidátov z etnických menšín na volebných listinách.

Šesť premiérov bude v piatok rokovať o najvyšších pozíciách v inštitúciách EÚ

ENAR pri tejto príležitosti zdôraznila, že inštitúcie EÚ a členské štáty Únie musia prijať jasné opatrenia, ktoré zabezpečia, že nebude dochádzať k diskriminácii pri zostavovaní kandidátok politických strán alebo pri tvorbe štruktúr európskych inštitúcii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia