V oblastiach protestov rozmiestnili armádu

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Vojakov zimbabwianskej armády rozmiestnili v pondelok do niektorých častí hlavného mesta Harare, kde došlo k stretom medzi políciou a demonštrantmi protestujúcimi voči stúpajúcim cenám palív.

Agentúra AP informovala, že tri armádne nákladné vozidlá smerovali na rozľahlé predmestie Chitungwiza. Vo vzduchu hliadkovali armádne vrtuľníky.

Starosta Gdanska zomrel na následky útoku nožom

Polícia na niekoľkých predmestiach Harare použila v pondelok slzotvorný plyn a ostrú muníciu na rozohnanie rozhnevaných demonštrantov, ktorí pálili pneumatiky a hádzali kamene na protest voči zvyšovaniu cien palív. Niekoľko ľudí utrpelo zranenia a ďalší boli zatknutí, uviedla agentúra DPA.

Protestujúci taktiež blokovali niektoré cesty v Harare po tom, ako vláda cez víkend rozhodla o vyše dvojnásobnom zvýšení ceny benzínu a nafty vzhľadom na nedostatok paliva.

Zimbabwiansky kongres odborových zväzov (ZCTU) vyzval po tomto oznámení prezidenta Emmersona Mnangagwu na trojdňový štrajk a väčšina obchodov a škôl bola v pondelok zavretá.

Na ruskej družici Spektr-R pracuje aj spektrometer z ústavu SAV v Košiciach

V roku 2017 prišiel o moc dlhoročný líder Robert Mugabe a jeho nástupca Mnangagwa prisľúbil, že do krajiny opäť priláka investorov.

Niektorí obyvatelia čakajúci v dlhých radoch na benzín sa však v nedeľu pre DPA vyjadrili, že podľa nich sa situácia za Mnangagwovej vlády zhoršila a že im Mugabe „chýba“.

Môže vás zaujímať

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi