Jednou vetou

V otázke brexitu chýba riešenie írskej hranice, zhodli sa Pellegrini a Barnier

Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier

foto: TASR/AP

Dohoda o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie stále nie je pripravená na 100 percent. Okrem iného v nej chýba riešenie otázky hranice medzi Írskom a Severným Írskom. Zhodli sa na tom v utorok na pôde Úrady vlády SR v Bratislave premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) a hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier.

 „Citlivou otázkou naďalej ostáva situácia dotýkajúca sa Írska a Severného Írska, pretože záujmom európskej dvadsaťsedmičky je udržanie jednotného trhu a všetkých slobôd, ktoré v rámci neho platia,“ uviedol na spoločnej tlačovej konferencii Peter Pellegrini.

Londýn i Brusel sa chcú totiž vyhnúť zavedeniu kontrol na budúcej vonkajšej hranici Európskej únie medzi jej členskou krajinou Írskom a Severným Írskom, keďže sa obávajú obnovenia napätia v tejto britskej provincii. Doteraz sa však nedohodli na spôsobe, ako tak urobiť.

Barnier na tlačovej konferencii povedal, že vyjednávanie o brexite je „veľmi negatívne“ a dohoda neprinesie výhody ani jednej strane. Zdôraznil potrebu istoty ohľadom záložného riešenia – tzv. backstopu. Ten je podľa jeho slov potrebný na zabezpečenie integrity vnútorného trhu a aj bezpečnosti v Írsku.

„V našom záujme je obhajovať záujmy občanov Európy – našich občanov, našich podnikov a integritu vnútorného trhu a s ním súvisiace štyri slobody, ktoré sú naším najväčším bohatstvom,“ dodal Barnier.

Lajčák: Treba sa vyhnúť neriadenému brexitu

Premiér Pellegrini taktiež pripomenul, že slovenská vláda musí tiež zintenzívniť aktivity pre prípad, že by došlo k odchodu Británie z Únie bez dohody. Premiér zdôraznil najmä vplyv na priemysel, situáciu Slovákov, ktorí pracujú v Británii, a vzťahy v oblasti železničnej a leteckej dopravy medzi Európou a Britániou.

Tvrdý brexit bude pre Slovensko horší, krajina by sa s ním však vzhľadom na dobrý hospodársky vývoj a nízku hladinu nezamestnanosti mala vyrovnať, povedal Pellegrini. Na Slovensku podľa jeho slov pracuje vládna expertná skupina, ktorá analyzuje scenáre možných následkov na jednotlivé segmenty hospodárstva a na spoločnosť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia