Jednou vetou

V otázke Istanbulského dohovoru budem podporovať von der Leyenovú, uviedol Šefčovič

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič

foto: TASR/AP

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič neunikol počas pondelňajšieho vypočúvania pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) ani "nepríjemným" otázkam. Slovenský europoslanec Vladimír Bilčík (SPOLU-OD) mu pripomenul určitú názorovú nekonzistentnosť počas výkonu jeho funkcie v Bruseli a počas marcovej prezidentskej kampane na Slovensku.

Slovenský eurokomisár sa ako prvý postavil pred poslancov štyroch parlamentných výborov v rámci procesu verejného vypočúvania, ktoré musia absolvovať všetci národní nominanti na členstvo v exekutíve EÚ.

Bilčík, ktorý dostal priestor na otázku v mene politickej skupiny Európska ľudová strana (EPP), mu pripomenul, že europoslanci ako priamo volení zástupcovia európskych občanov sa musia pýtať nielen na pracovné skúsenosti a zručnosti komisárov, ale aj na určitú etickú stránku.

Namiesto zamietnutého Trócsányiho navrhne Maďarsko za eurokomisára Várhelyiho

V tejto súvislosti uviedol, že Šefčovič sa v rámci tímu budúcej predsedníčky Európskej komisie (EK) Ursuly von der Leyenovej prihlásil k jej programu rodovo vyváženého kolégia komisárov a proti rodovej diskriminácii. Zároveň mu pripomenul, že počas prezidentskej kampane na Slovensku sa, naopak, prihlásil k tým, ktorí odmietajú ratifikovať Dohovor Rady Európy proti násiliu na ženách, teda tzv. Istanbulský dohovor.

Šefčovič upozornil, že počas svojho pôsobenia v eurokomisii, keď mal na starosti ľudské zdroje, ako aj svojim celoživotným úsilím mal záujem na tom, aby EÚ išla čo najlepším príkladom v oblasti ochrany práv žien.

Šefčovič čelil v EP otázkam spojeným s byrokraciou a tvorbou legislatívy EÚ

Pripomenul, že podporil návrh na predlženie partnerskej rodičovskej dovolenky, podieľal sa na otvorení nových škôl a jaslí inštitúcií EÚ a zrovnoprávnil rodičovské príspevky aj pre páry rovnakého pohlavia. „Bol som prvý, kto stanovil vysoké ambície, ako zabezpečiť zastúpenie žien v najvyšších funkciách v Európskej komisii,“ dodal Šefčovič.

S odkazom na Istanbulský dohovor, ktorý Slovensko neratifikovalo, uviedol, že bude stáť za rozhodnutiami von der Leyenovej. „Urobím všetko preto, aby som ju podporil v úsilí, aby sa takéto zločiny kategorizovali ako európske zločiny, aby sa zapísali do registra zločinov,“ spresnil.

Von der Leyenová bude musieť nájsť za Plumbovú a Trócsányiho náhradu

Bilčík vyčítal Šefčovičovi aj neochotu odpovedať počas prezidentskej kampane na otázky niektorých médií. Šefčovič v tejto súvislosti uviedol, že sú preňho dôležité hodnoty a odkaz, ktoré so sebou priniesla nežná revolúcia, vrátane rešpektovania nezávislosti médií.

„Komunikujem so všetkými žurnalistami, ktorí o to majú záujem, a pri každom vystúpení,“ opísal situáciu a dodal, že nepozná také nezávislé médiá, na Slovensku, v Európe či vo svete, s ktorými by odmietol komunikovať.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení