Jednou vetou

V Paríži sa konal „pochod zmrzačených“ na protest proti zásahom polície

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Francúzske protivládne hnutie žltých viest zorganizovalo v nedeľu v Paríži tzv. pochod zmrzačených, ktorého účastníci odsúdili údajnú brutalitu policajných zásahov voči akciám tohto hnutia. Na pochode sa zúčastnilo asi 200 ľudí.

Informoval o tom spravodajský portál LCI, ktorý zverejnil aj bilanciu ministerstva vnútra o počtoch zranených počas protestov: podľa nej od 17. novembra 2018, keď vypukli protesty proti reformám a plánom vlády prezidenta Emmanuela Macrona, bolo zranených 2448 demonštrantov a 1797 policajtov.

V reakcii na tzv. pochod zmrzačených hovorkyňa vlády Sibeth Ndiayeová v nedeľu ubezpečila, že policajti, ktorí sa dopustili protiprávneho konania, budú potrestaní. Policajná inšpekcia momentálne vyšetruje 171 takýchto prípadov a inšpekcia žandarmérie tri, dodala.

Irak odsúdil dvoch francúzskych členov IS na smrť

Námestník ministerstva vnútra Laurent Nuňez vo vysielaní televízie RTL upozornil, že v situácii, keď sú policajti terčom útoku a nasleduje po ňom z ich strany reakcia, „môžu (pri nej) byť aj zranení“.

Vyhlásil tiež, že nepociťuje ľútosť nad spôsobom, akým polícia chránila verejný poriadok a bezpečnosť. Pripomenul i to, že už 50 či 60 rokov Francúzsko nebolo v takej situácii ako počas protestov žltých viest. Dodal, že podľa jeho názoru „to v oblasti zaistenia verejného poriadku dopadlo vcelku dobre“. Vyhlásil tiež, že je k dispozícii justícii.

Vo veku 88 rokov zomrel francúzsky filozof Michel Serres

Parížska prokuratúra vo štvrtok oznámila, že prípadmi policajtov, ktorí sa dopustili neprimeraného násilia, sa budú zaoberať súdy.

Nuňez však v tejto súvislosti zdôraznil, že začaté vyšetrovanie nemusí vždy vyústiť do vznesenia obvinenia a odsúdenia. Vyjadril presvedčenie, že policajti pri zásahu proti žltým vestám vo väčšine prípadov použili primeranú silu. Spresnil, že sila bola použitá vtedy, keď šlo o reakciu na násilné útoky proti policajným zložkám alebo proti štátnym inštitúciám.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia