Jednou vetou

V parlamente Republiky srbskej prvýkrát zasadla moslimka v hidžábe

Ilustračné foto

pixabay.com

V parlamente bosnianskej Republiky srbskej (RS) prvýkrát od konca vojny v Bosne zasadla moslimka v hidžábe. Begija Smajičová bola za poslankyňu zvolená v októbrových voľbách a v pondelok sa zúčastnila na ustanovujúcej schôdzi parlamentu RS, informovala agentúra AP.

Smajičová pochádza z mesta Srebrenica, ktoré sa v roku 1995 stalo dejiskom najhoršej masakry na území Európy od skončenia druhej svetovej vojny. Bosnianskosrbské sily tam v júli 1995 zlikvidovali – krátko pred koncom vojny v Bosne – 8000 bosnianskych Moslimov, mužov a chlapcov, zajatých v srebrenickej enkláve.

Bosna a Hercegovina s hlavným mestom Sarajevo pozostáva od konca občianskej vojny v roku 1995, ktorú ukončila Daytonská mierová dohoda, z dvoch častí – z Republiky srbskej a Federácie Bosny a Hercegoviny. Republika srbská obývaná prevažne etnickými Srbmi sa netají snahou o odtrhnutie od Sarajeva.

Na ISS pristáli dve kozmické lode s nákladom zásob

V 83-člennom parlamente Republiky srbskej získali vo voľbách z 7. októbra najviac mandátov srbskí nacionalisti, konkrétne Zväz nezávislých sociálnych demokratov (SNSD) Milorada Dodika.

Begija Smajičová zastupuje v Národnom zhromaždení Republiky srbskej, ktorej súčasťou je i Srbrenica, koalíciu nesrbských strán s názvom Spoločne pre Bosnu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia