Jednou vetou

V parlamentných voľbách kandiduje aj 32-ročný Michail Gorbačov

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

O poslanecké kreslo v indonézskom parlamente sa v budúcotýždnových voľbách uchádza aj Michail Gorbačov. Nejde samozrejme o niekdajšieho — už takmer deväťďesiatročného — sovietskeho vodcu, ktorý dopomohol k skončeniu studenej vojny, ale ojeho 32-ročného indonézskeho menovca, informovala v piatok agentúra AFP.

Prezidentské konzultácie v Izraeli o zostavení novej vlády sa začnú v pondelok

Indonézsky politik, celým menom Mikhail Gorbachev Dom, je jedným z vyše 245.000 kandidátov, ktorí sa 17. apríla budú uchádzať o priazeň Indonézanov v prezidentských a parlamentných voľbách.

Tento bývalý environmentálny aktivista sa narodil v roku 1986, teda práve v čase, keď jeho menovec, laureát Nobelovej ceny za mier, pripravoval reformy, ktoré v konečnom dôsledku viedli k pádu Sovietskeho zväzu.

Indonézan prišiel k svojmu menu viacmenej náhodou. „Moji rodičia si boli istí, že sa im narodí dievča, a keď som sa narodil ja, spanikárili, lebo meno pre chlapca pripravené nemali,“ povedal AFP.

Novorodenec tak ostal asi týždeň nepomenovaný, kým jeho rodičov neupútalo v novinách práve meno vtedajšieho sovietskeho lídra, v súčasnosti už 88-ročného Michaila Gorbačova.

„Môj otec si pomyslel, že to je super meno vplyvného vodcu Sovietskeho zväzu, takže si povedal, dajme ho nášmu synovi,“ dodal Indonézan, ktorý to s nezvyčajným menom v čase dospievanie nemal ľahké. Zvykol si vtedy používať prezývku Gorba, ktorú preferuje dodnes.

Taliansky minister vnútra Salvini sa stretol v Prahe s Tomiom Okamurom

Neskôr to bolo však práve jeho meno, ktoré mu pomohlo v rozhodnutí vstúpiť — po rokoch neúspechov na poli environmentálneho aktivizmu — do politiky.

„Uvedomil som si, že potrebujem vstúpiť do politiky, aby som dosiahol realizáciu mojej environmentálnej politiky,“ uviedol a dodal: „V týchto dňom je moje meno myslím prospešné… Ľudia na toto meno nikdy nezabudnú, aj keby im moja tvár nič nehovorila.“

Môže vás zaujímať

Susednému Česku taliansky scenár nehrozí, hoci pacientov pribúda