Jednou vetou

V parlamentných voľbách kandiduje aj 32-ročný Michail Gorbačov

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

O poslanecké kreslo v indonézskom parlamente sa v budúcotýždnových voľbách uchádza aj Michail Gorbačov. Nejde samozrejme o niekdajšieho — už takmer deväťďesiatročného — sovietskeho vodcu, ktorý dopomohol k skončeniu studenej vojny, ale ojeho 32-ročného indonézskeho menovca, informovala v piatok agentúra AFP.

Prezidentské konzultácie v Izraeli o zostavení novej vlády sa začnú v pondelok

Indonézsky politik, celým menom Mikhail Gorbachev Dom, je jedným z vyše 245.000 kandidátov, ktorí sa 17. apríla budú uchádzať o priazeň Indonézanov v prezidentských a parlamentných voľbách.

Tento bývalý environmentálny aktivista sa narodil v roku 1986, teda práve v čase, keď jeho menovec, laureát Nobelovej ceny za mier, pripravoval reformy, ktoré v konečnom dôsledku viedli k pádu Sovietskeho zväzu.

Indonézan prišiel k svojmu menu viacmenej náhodou. „Moji rodičia si boli istí, že sa im narodí dievča, a keď som sa narodil ja, spanikárili, lebo meno pre chlapca pripravené nemali,“ povedal AFP.

Novorodenec tak ostal asi týždeň nepomenovaný, kým jeho rodičov neupútalo v novinách práve meno vtedajšieho sovietskeho lídra, v súčasnosti už 88-ročného Michaila Gorbačova.

„Môj otec si pomyslel, že to je super meno vplyvného vodcu Sovietskeho zväzu, takže si povedal, dajme ho nášmu synovi,“ dodal Indonézan, ktorý to s nezvyčajným menom v čase dospievanie nemal ľahké. Zvykol si vtedy používať prezývku Gorba, ktorú preferuje dodnes.

Taliansky minister vnútra Salvini sa stretol v Prahe s Tomiom Okamurom

Neskôr to bolo však práve jeho meno, ktoré mu pomohlo v rozhodnutí vstúpiť — po rokoch neúspechov na poli environmentálneho aktivizmu — do politiky.

„Uvedomil som si, že potrebujem vstúpiť do politiky, aby som dosiahol realizáciu mojej environmentálnej politiky,“ uviedol a dodal: „V týchto dňom je moje meno myslím prospešné… Ľudia na toto meno nikdy nezabudnú, aj keby im moja tvár nič nehovorila.“

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi