Jednou vetou

V parlamentných voľbách pravdepodobne zvíťazila doterajšia premiérka

Bangladéšska premiérka Hasína Vadžídová

foto: TASR/AP

Víťazkou nedeľňajších parlamentných volieb v Bangladéši sa opäť stala Hasína Vadžídová (71), ktorá sa tak už po štvrtý raz postaví do čela tamojšej vlády. Informovala o tom agentúra AFP.

Prvé výsledky podľa televízie Channel 24 naznačujú, že Vadžídovej Ľudová liga (Ávámí líg, AL) poľahky získala v 350-člennom jednokomorovom bangladéšskom parlamente najmenej 151 hlasov potrebných na zostavenie vlády – krátko pred polnocou miestneho času ich mala 191.

Britský minister: Ak parlament odmietne dohodu, šance na brexit sú 50:50

Vo voľbách sa priamo rozhodovalo len o 300 kreslách, zvyšných 50 je vyhradených pre ženy, ktorým budú pridelené mandáty na základe volebných výsledkov jednotlivých strán.

Aliancia opozičných strán vedená Bangladéšskou nacionalistickou stranou (BNP) však nedeľné parlamentné voľby označila za „frašku“ a vyzvala ústrednú volebnú komisiu, aby ich výsledky vyhlásila za neplatné.

„Požadujeme, aby sa čo najskôr konali nové voľby pod neutrálnou vládou,“ uviedol líder zoskupenia štyroch opozičných strán Kamál Husajn.

Vo voľbách tiež nemohla kandidovať Vadžídovej hlavná politická rivalka – expremiérka a opozičná líderka Chálida Zijáová. Tento rok ju totiž odsúdili na 17 rokov väzenia za korupciu v procesoch, ktoré označuje za politicky motivované.

Do Ruska sa vracia 30 detí, ktorých matky sú v irackých väzeniach

Násilie, ktoré sprevádzalo predvolebnú kampaň, poznačilo aj deň volieb a vyžiadalo si životy 13 ľudí. Desiať osôb zahynulo pri zrážkach medzi priaznivcami Ľudovej ligy a Bangladéšskej nacionalistickej strany, troch ľudí zastrelila polícia „pri ochrane volebných urien“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia