Jednou vetou

V pásme Gazy sa konali pohreby Palestínčanov, ktorých zabila izraelská armáda

Ilustračné foto

foto: TASR

Tisícky Palestínčanov sa zhromaždili v sobotu na pohreboch siedmich osôb vrátane dvoch detí zastrelených v dôsledku streľby ostrými nábojmi, ktorá sprevádzala v piatok zásah izraelskej armády proti účastníkom pohraničných protestov v pásme Gazy. Ako napísala agentúra AP, piatková demonštrácia bola za uplynulých niekoľko týždňov najzávažnejšia.

V piatok zabili izraelskí vojaci aj dve deti vo veku 11 a 14 rokov. Podľa vyhlásenia ľudskoprávnej organizácie pôsobiacej v Gaze je 11-ročný chlapec doposiaľ najmladšou obeťou týchto protestov na hranici s Izraelom okupovaným pásmom Gazy.

Po úmrtí na Oktoberfeste sa pátra po jednom z aktérov sporu, svedkyňa sa našla

Koordinátor humanitárnej pomoci Jamie McGoldrick pôsobiaci v tomto regióne v sobotu povedal, že ho strata detského života „hlboko zarmútila“. Zdôraznil, že obe strany musia zaručiť, aby deti neboli cieľom násilia, ani ich riziku násilia nikto nevystaví.

V rámci konfliktu medzi palestínskym militantným hnutím Hamas, ovládajúcim pásmo Gazy, a Izraelom išlo o najkrvavejší deň za posledné týždne, počas ktorých sa protesty pozdĺž hranice vystupňovali a stala sa z nich takmer každodenná udalosť. Tisíce Palestínčanov uposlúchli aj tento piatok výzvu Hamasu a zhromaždili sa na piatich miestach pri hraničnom oplotení.

V Istanbule polícia opäť rozohnala demonštráciu Sobotných matiek

Izraelská armáda vydala vyhlásenie, podľa ktorého podnikla v reakcii na ohadzovanie „granátmi a výbušnými zariadeniami“ dva nálety na objekty Hamasu v pásme Gazy. Podľa odhadu izraelských síl sa pozdĺž hranice zhromaždilo tentoraz viac ako 10.000 Palestínčanov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia