Jednou vetou

V Peru našli najväčšie hromadné obetisko detí v dejinách

Na archívnej snímke z 22. apríla 2011 sú kostry v piesku staré viac než 500 rokov, ktoré objavili archeológovia pri meste Trujillo na severozápade Peru.

foto: TASR/AP

Archeológovia objavili na severe Peru obetisko s pozostatkami viac ako 140 detí, ktoré tam pred približne 550 rokmi zavraždili počas hromadného posvätného rituálu. Ide pravdepodobne o najväčší objav tohto druhu v histórii vôbec. S odvolaním sa na National Geographic o tom informuje spravodajská stanica BBC.

Obetné miesto našli neďaleko mesta Trujillo na severozápadnom pobreží Peru, ktoré leží v blízkosti bývalého centra starovekej civilizácie Chimú.

Deti obetovali pravdepodobne počas jedného dňa. Spolu s nimi obetovali aj viac ako 200 mladých lám.
„Nikdy som niečo také neočakával,“ okomentoval objav antropológ John Verano, ktorý vedie tím vedcov v tejto oblasti. „A nemyslím si, že niekto iný to čakal,“ dodal.

Prvé pozostatky detí a lám našli archeológovia už v roku 2011 pri prácach na vykopávkach 3500 rokov starého chrámu. Počiatočný stav – 40 detí a 74 lám – sa do roku 2016 vyšplhal na neuveriteľných 140 detských kostier a vyše 200 tiel zvierat. Kostry detí boli vo veku od piatich do 14 rokov.

Na snímke z 10. mája 2011
je tvár kostry dieťaťa natretá červenou farbou, ktorú objavili archeológovia neďaleko mesta Trujillo na severozápade Peru | foto: TASR/AP

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia