Jednou vetou

V Poľsku odstránili pomník, ktorý zobrazoval aj pedofilného kňaza

Ilustračné foto

pixabay,com

Súsošie zobrazujúce poľského kňaza podozrivého z pohlavného zneužívania detí odstránili z areálu významného pútnického miesta v obci Licheň Stary v strednej časti Poľska.

Súsošie bolo odstránené krátko pred tým, ako sa uskutoční stretnutie poľských biskupov s maltským arcibiskupom Charlesom Sciclunom, ktorý vo Vatikáne vedie vyšetrovanie podozrení zo zneužívania maloletých.

Poľskí biskupi nedávno potvrdili, že v Poľsku boli stovky prípadov sexuálneho zneužívania detí kňazmi. Biskupi sú teraz terčom kritiky za to, že sa tieto prípady snažili ututlať – napríklad prekladaním pedofilných kňazov na iné miesto. Cirkev často spochybňuje aj pravdovravnosť obetí.

Brazílska polícia zatkla v súvislosti s detskou pornografiou vyše 100 ľudí

Agentúra AP pripomenula, že na internete sa nedávno objavil dokumentárny film Nikomu nič nepovedz, ktorý o pedofilných kňazoch a ich obetiach nakrútil Tomasz Sekielski. Snímka obsahuje svedectvá mužov a žien, ktorí boli ako deti zneužívaní a znásilňovaní kňazmi.

Jedným zo spomínaných kňazov bol Eugeniusz Makulski, ktorý je zobrazený v súsoší v Lichni ako postava kľačiaca pred pápežom Jánom Pavlom II.

Poľskí biskupi priznali, že neurobili všetko proti zneužívaniu detí kňazmi

Rehoľná komunita Spoločnosť kňazov mariánov od Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorá sa o pútnické miesto stará, v utorok oznámila, že súsošie sa na svoje miesto vráti, keď bude pozmenené tak, aby v ňom nebola postava Makulského – zostane len socha Jána Pavla II. Od začiatku mája bolo súsošie zakryté plachtou.

Poľskí novinári pripomenuli, že ide o prvý prípad v dejinách Poľska, keď bol demontovaný pomník s vyobrazením pápeža pôvodom z Poľska. Pomník stál v Lichni od roku 1999.

Katolíckeho kňaza napadol v Poľsku útočník nožom

Makulski sa pritom významnou mierou pričinil o zveľadenie pútnického miesta a výstavbu tamojšej Baziliky Matky Božej Bolestnej, Kráľovnej Poľska, ktorá bola posvätená v roku 2004.

Poľské vydanie Newsweeku v stredu na svojom webe uviedlo, že Makulského veľkolepú kariéru v cirkvi prerušili finančné a morálne škandály spojené s jeho menom a zdrvujúcu ranu jej zasadil film Tomasza Sekielského.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia